Poštovana,
    Pre par meseci endokrinolog mi je na osnovu ogtt testa preporučio siofor 1000mg. ("ogtt-om dobijena očuvana tolerancija na glikozu, nešto veći pik insulina tokom testa"). Tada su rađeni i ostali hormoni, jer sam želela da proverim da li je sve u redu zbog priprema za prvu trudnoću. Hormonski status osim hiperinsilinemije bio je uredan. Klinički i eho nalaz ukazuju na pco. Nakon toga moj nefrolog, kod koga redovno idem zbog oštećenja bubrega, me je posavetovao da ne pijem siofar, već da uvedem 5 manjih obroka na 2,5 sata. Odlučila sam da poslušam nefrologa, jer je moj dugogodišnji doktor, ali sada se pitam da li sam možda pogrešila. Ginekolog je bio uzdržan po pitanju prepisane terapije. Da li biste bili ljubazni da mi objasnite da li je uvođenje tog leka potrebno i koja je njegova svrha? Da li je tačno da je takvo stanje uvod u dijabetes? Još uvek nisam ostala u drugom stanju!
    Pozdrav!

    Odgovoreno: 15. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Za sada Vaša glikoregulacija je u redu i što se toga tiče nema potrebe za terapijom. Kod pco postoji stanje hiperinsulinemije, tako da postoje mišljenja da metformin, siofor može biti koristan. Dakle terapiju možete uzimati ukoliko je funkcija bubrega takva da vrednosti kreatinina ne prelaze 180mikmol/l. Što se tiče dijabeta, postoji povećan rizik za nastanak bolesti, ali nije sigurno da će se razviti. Ipak obratite pažnju na ishranu, telesne težinu i fizičku aktivnost.
      ass. Dr milena velojić golubović