Poštovani,
    pišem u ime svog muža, on ima 61god, pre neki dan je vadio krv i šećer mu je bio 6.5, zanima me da li  je to alarmantno jel piše da je normalno do 6. Do sada mu se uvek kretao od 4-5,6 sada je prvi put da mu je 6,5. Samo da kažem da je njegov otac inače bolovao od šećerne bolesti, ne znam tačno da li je primao insulin. Znam da je to nasledno, pa me interesuje da li treba da ide na jos neka ispitivanja, da li postoji rizik da i on dobije tu bolest? Inače je pušač, ima povišen krvni pritisak, pije lekove, pušač je pije alkohol često i pretera sa tim, ima problema sa venama na nogama. On baš i ne jede puno slatko, znam ponekad kad pojede slatko bude mu muka, ne oseća se dobro, ne prejede se nego eto ponekad mu je loše. Bude trenutaka kada ima napade vrućine, preznojavanja, većinom to bude noću, iako nije toplo u kući njemu je vrućina, i uvek mu je mokra kosa koliko se oznoji. Samo da dodam da ima česte aritmije, brzo se zamara, pije concor za to, to mu je kardiolog prepisao. Šta vi mislite da treba da se uradi, ako treba još nešto, uvažavam vaš cenjen odgovor,
    unapred zahvalna

    Odgovoreno: 10. 05. 2009.
    • Poštovana,
      dijagnoza šećerne bolesti se postavlja kada postoje najmanje dve vrednosti šećera u krvi preko 7mmol/l. Navedena vrednost nije dovoljna za dijagnozu ali stvara sumnju na poremećaj glikoregulacije. Potrebno je uraditi ogtt ( oralni glikoza tolerans test) i na osnovu dobijenih vrednosti proceniti da li bolest postoji ili ne.
      Ass. Dr Milena Velojić Golubović