Imam 46 godina, normalne sam težine, na terapiji sortis, normalna tenzija. Od hroničnih bolesti iritabilni kolon. U poslednje vreme imam, skoro svakodnevno, postprandijalnu hipoglikemiju (otprilike posle 3 sata). Mučnina, nagon za povraćanjem, drhtavica, znojenje, lupanje srca, uznemirenost i opšta slabost. 2 puta sam bila u prilici da izmerim glikemiju i bila je 2.9 i 2.7. U porodici su mi baka i tetka po ocu imale Dijabet tipa 2. Da li hipoglikemija može da prethodi Dijabetu? Da li je dovoljno da promenim režim ishrane i da li treba da radim dodatne analize, u smislu traženja uzroka hipoglikemije?
    Hvala

    Odgovoreno: 12. 04. 2009.
    • Poštovana,
      Hipoglikemijski sindrom je najčešće posledica neadekvatnog reagovanja pankreasa na porast glikemije posle obroka, odnosno luči veće količine insulina od potrebnih. Dakle postoji funkcionalni poremećaj u sekreciji, tako da sigurno postoji i veći rizik na nastanak šećerne bolesti. Terapija je u dijeti, odnosno pravilnom rasporedu obroka, češći manji obroco, izbegavanju obilnih obroka, obroka bogatih prostim ugljenim hidratima (slatkiši). Potrebno je uraditi produženi OGTT sa vrednostima insulina i C peptida u nultom i drugom satu.
      ass.dr Milena Velojić Golubović