Postovana doktorko, vec sam vam pisala u vezi sa mojom devojcicom od 17 meseci koja je dokazano zdrava ali malo jede. Rekli ste da pratim dete. Problem koji vidim je u tome da se devojcica nekako jako skokovito intelektualno razvija. Ona govori logicke recenice, broji, recituje pesmice, primecuje i najmanje detalje, a da ni malo nismo insistirali na bilo cemu. Oboje smo obrazovani, i suprug i ja, tako da smo na stavu da detetu nista ne treba nametati i nismo nametali ili insistirali na bilo cemu od pomenutog osim na igri sa njom. Dete se nocu budi puno utisaka i deluje "prepuno" informacija. Od naseg pedijatra sam trazila uput za decjeg psihologa a ona je rekla da pre meni treba psihijatar i nije me podrzala u pomenutom. Zanima me da li postoji neki kompleks vitamina b ili nesto slicno sto moze da pomogne detetu da bolje spava i da se malo "smiri" (jer sam ubedjena da i apetit ima veze sa njenom "hipersenzibilnosti" koju nesumnjivo uocavam) ? P. S. Ja sam otisla kod psihijatra jer nemam predrasude i receno je da je osim normalne majcinske brige sa mnom sve u redu. Unapred zahvalna, milena

    Odgovoreno: 21. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Nisam najbolje razumeo vaše pitanje. Od čega da se dete smiri kada niste napisali da je uznemireno, već samo "puno" informacija i utisaka? Razumeo sam da imeta utisak da noću spava manje nego što očekujete, ali ste i naveli neke druge detalje koje ukazuje da dete nema poremećaj pažnje i hiperaktivnost, već da možda ima manju potrebu za spavanjem usled snažne dnevne senzorne stimulacije. Ipak, kombinacija sa slabom ishrano i na tako malom uzrastu zahteva jedan konsultativni pregled od strane dečjeg psihijatra (ne psihologa) kako biste najpre vi odstranili sumnje da se radi o nekakvom poremećaju. B kompleks može da pomogne da se dete smiri ali i uznemiri ako se detetu daje bez prethodne kosultacije sa lekarom.