Poštovani,
    pisala sam Vam jedanput o mom sinu koj je sad na uzrast od 21 mesec. Tada me zanimalo na ovom uzrastu šta bi trebalo da priča i koliko treba da priča, mislim odnos na to da li treba se obratiti logopedu! On razume složene rečenice kao: donesi Miki Mouse i stavi ga na sto. Znači sve razume i sluša i glumi, imitira kad deca igraju, imitira slogove rečenice na televiziji auuuuu, of of of, ajde on sve to ponavlja, ali da li je pravilno da nema rečenice od dva sloga, jedino nešto što je složio je broj jedan i zatim rekao alo alo. Na televiziji ide reklama sa telefonskim aparatom i brojke.Voli da broji jedan šest čeee za četiri i nakon to kaže alo alo. U među vremenu zna da kaže ako hoće abuuuu za jabuku, ne ne, neću, da kaže ali većinom od da ja sa klimanje glavom! I da li taj njegov konstantni govor kao manj, panj, ebis, ka ka, ko ko, pa pa, brrrrrrr, ce ce, je u redu i tako treba da bude za dete njegovog uzrasta? Molim Vas za savet šta da radim, a trudim se previse stimulisati za govor, iako on ceo dan priča ali svojim govorom koj ja ne razumem? Da li to tako treba da bude?

    Odgovoreno: 18. 02. 2009.
    • Poštovana, napredovanje govora i socijalnog ponašanja je skokovito i prati razvoj svih psihičkih funkcija. Vaše dete, prema vašm kratkom opisu ne zaostaje u opštem razvoju, niti ima disharmoničan razvoj jer je razvoj razumevanja govora skladan, a razvoj komponente izgovaranja može biti sasledano u širem fiziološkom okviru. Zbog vašeg spokojstva, ali i smanjnja pritiska na dete, predlažem da se javite logopedu i konsultujete se na koji način trebate adekvatno da stimulišete razvoj izgovaranja reči. Srdačno