Poštovani,
    imamo dečaka koji je pre nekoliko nedelja napunio dve godine. Već dva - tri meseca ima običaj da dira gornju usnu (resicu na sredini) prstićima, grebucka je, čupka, pa mu se ponekad usled toga stvori i mala ranica. S obzirom da smo oboje završili pedagoski fakultet, nismo skroz neupućeni u ovu problematiku i verujemo da nije vreme za paniku. Praksa obično pokazuje da su sličnim navikama sklona starija deca. Padalo nam je na pamet i da je zbog nečega nesrećan i da mu nešto nedostaje, ali realno se preslišavajući medjusobno zaključili smo da mu pažnju posvećujemo optimalno, tj. ni ne preterujemo, a nije uopšte zapostavljen. Naša, a i ocena ljudi koji budu sa njim u kontaktu je da je druželjubiv, komunikativan, muzikalan i ima dobru memoriju, pa čak i smisao za humor :) . Jednom rečju sjajan dečak. Baš zbog toga nas i čudi što ne možemo nikako da se izborimo sa ovom ružnom navikom.
    U nadi da ćete nam pomoći nekim korisnim savetom, unapred Vam se zahvaljujemo svi troje!
    Mama Anja, Tata Srdjan i mali Aleksa

    Odgovoreno: 21. 12. 2008.
    • Poštovani,
      na žalost mnoštvo psiholoških teorija o razvoju dece, a pogotovo one koje su decu predstavljale kao čoveka u malom (ali bez ljudskih prava odraslog čoveka!?) dovele su do paradoksalnog ishoda gde se i brižni roditelji za svako "čudno" ponašanje deteta automatski samookrivljuju i nužno preispituju da li je dete nesrećno zanemareno ili zlostavljano. Paradoks je u tome što roditelji koji zaista unesrećuju decu retko kada imaju te dileme. Otuda, zavedeni preispitivanjem o vašem negativnom psihološkom uticaju na sopstveno dete, ispustili ste da mi napišete šta ste učinili boreći se sa ružnom navikom. Šta je ispušteno ispišteno je. Sada, prvo predlažem da dete pogleda dečji stomatolog i kako bi se isključilo da Aleksi zaista nešto smeta. Drugo kombinacija bihejvioralnih metoda (spreči-relaksiraj/nagradi-informiši) je recept "odvike" za svaku ružnu naviku. Sa dve godine dete razume "to ne... i bravo Aleksa (za alternativu)", što se odnosi na informisanje. Svako drugo pričanje je beskorisno. U sprečavanju treba biti kreativan a ne grub, ali dosledan kada god se pojavi ponašanje koje treba modifikovati. Nagrade trebaju biti momentalne kada ne radi ili nađe zamenu za čupkanje, a relaksacija se postiže uključivanjem druge prijatne aktivnosti i igrom (koja treba da uključi obe ruke). Mere negativnog potkrepljenja i kazne (grdnja, batine, stavljanje raznih preparata na prstiće, ljute paprike i sl. alternativne svaštarije se ne preporučuju).
      Srdačno