Moje dete ima 3,5 godine, ima nespecifikovani pervazivni poremećaj, deficit pažnje, hiperkinetičan je, kasni u psihomotornom razvoju. Dijagnozu je postavio dečiji psiholog kod kojeg idemo 8 meseci. Radjen je eeg i nalaz je uredan. Psiholog tvrdi da je problem psihološke prirode ali na moje insistiranje zakazali smo pregled i kod neurologa, a moje pitanje je šta koje preglede nam preporučujete da uradimo. Kako pokazuje neke simptome autizma, odradićemo i testove intolerancije na gluten i kazein, kao i teske metale, kandidu nema.
    Šta još mogu da uradim za svoje dete?
    Hvala unapred na odgovoru,
    Očajna mama

    Odgovoreno: 21. 12. 2008.
    • Poštovana,
      kada dete ima 3,5 godine, kasni u psihomotornom razvoju i ima autistične elemente, nije dovoljno samo ići na kontrole 8 meseci i uraditi testiranja koja ste pomenuli. Psiholog je koristan radi savetovanja, dijagnostike i eventualno primene nekog psihoterapijskog metoda, ali je neophodno da dete vodi lekar (dečji psihijatar) jer je često potrebno uključiti dijetu (na osnovu ddijagnostičkih analiza), suplemente, lekove, preporučiti stimulativne terapijske programe i sve to nadzirati i koordinisati. Negativan nalaz (3 UZASTOPNE) stolice nije dovoljan i potrebno je uraditi test na organske kiseline i peptide u mokraći. U moguće analize spada i testiranja na alergije na različite namirnice, aminoacidopatije, teške metale (u krvi, urinu i kosi) i dizbiozu sreva. Na osnovu nalaza određuje se terapija, koja se započinje i pre testiranja. Nije neophodno, pa ni ekonomično da sve analize uradite odjednom. Paralelno sa biohemijskom dijagnostikom i suplementarnom terapijom, potrebno je dete uključiti u stimulativni program ABA metodom ili ako nema ABA terapeuta, onda je svaki stimulativni, okupacioni i reedukativni metod koristan, uz rad sa logopedom, a roditelji trebaju biti uključeni u porodično savetovanje i grupni rad sa roditeljima čija deca imaju slične smetnje. Dakle, možete još mnogo toga učiniti, kao što i drugi mogu mnogo učiniti za vas i vaše dete.
      Srdačno