Pre 16 godina u Sremskoj Kamenici uradjena su mi dva baj-pasa. Zadnjih par godina osecam bol u donjoj vilici i zamor. Na skorasnjem testu opterecenja na samom pocetku
    testa osetio sam blagu nesvesticu i doktorka je prekinula test. Saopstila mi je da treba da radim dalja ispitivanja ukljucujuci i kateterizaciju. Da li se kateterizacija radi kao i ranije ili je nesto savremenija nego kada je meni radjeno. Ako je potrebna ponovna operacija na osnovu
    rezultata kateterizacije, da li je moguce izbeci otvaranje grudnog kosa eventualnom ugradnjom stenta.Bio bi Vam zahvalan ako bi mi pojasnili da li je to izvodljivo i gde
    se to kod nas radi.

    Odgovoreno: 19. 02. 2007.

    • Baj pas (By pass – premošćenje) je korišćenje preparisane vene iz noge da bi se premostilo suženje na koronarnim arterijama. Na žalost, njihov vek retko prelazi 10 godina tako da je vrlo verovatno kod Vas bar jedan venski graft zapušen, s obzirom da imate tegobe pri naporu. Koronarografija se izvodi mnogo tehnički lakše nego pre 16 godina, kada je Vama rađena, sa manjim kateterima (prečnika do 2 milimetra) i u Srbiji se izvodi u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu. Pošto je ovo sajt iz Niša, navodimo da je 2006.godine u Nišu urađeno 1209 koronarografija i da je u 306 pacijenata ugrađeno oko 400 koronarnih stentova. Koronarografija je danas brza i bezbedna procedura. Što se tiče ugradnje stenta to se ne može predvideti pre koronarografije a sigurno je da ukoliko se oštećenja krvnih sudova mogu rešiti na taj način da će Vam lekari koji rade koronarografiju to i preporučiti. Vi bi u svakom slučaju trebali da budete spremni i na varijantu ponovne hirurgije.