Pre 4 meseca javile su mi se tegobe u vidu osecaja nedostatka vazduha, palpitacija koje su bile izrazene nocu, ponekad i ubrzan rad srca. Zbog ovih simptoma imala sam i probleme sa spavanjem. Nakon brojnih analiza (holter ekg, eho srca, analiza krvi, spirometrije, uradjen je i snimak pluca) dijagnostikovan mi je prolaps mitralne valvule blagog stepena koji, po misljenju lekara, nije uzrok mojih tegoba. Receno mi je da je sve to na nervnoj bazi i da sam anksiozna. Nije mi prepisana nikakva terapija. Da li prolaps mitralnih valvula zahteva da promenim nacin zivota u vidu ishrane, smanjene fizicke aktivnosti? Dal bi trebalo da potrazim misljenje jos nekog kardiologa? Inace, tegobe su jos uvek prisutne, al u manjoj meri.

    Odgovoreno: 06. 03. 2010.
    • Poštovana,
      Prolaps ne zahteva nikakve primetne promene u načinu života ali se pacijentima za smanjenje tegoba obično propisuju beta blokatori sedativi. Konsultjte i drugog lekara ako mislite da je potrebno, naravno.