Dobar dan doktore, ja imam 32 godine, 3 porodjaja, u porodici majka boluje od hipertenzije, otac imao infarkt u 55. Godini, brat operisao srcani zalisak. Pre 5 godina mi je poceo pritisak drasticno da skace terapiju koju otada pijem je tritace 5mg comp. , receno mi je da iimam uvecano srce-sportsko, da je genetika itd. Ali ja bih zelela da znam koji je uzrok te hipertenzije, u krvnim analizama postoji veliki rizik za oboljenje od artreskleroze, dali postoji drzavno ili privatno mogucnost da uradim sve analize i koje bih to trebala da uradim, dali bih mogla biti da mi se uradi koreonografija da postoji neko zapusenje krvnih arterija koji meni stvaraju probleme. Hvala unapred. Gordana popadic

    Odgovoreno: 17. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Kako ste i sami naveli imate više faktora rizika za obolevanje od kardiovaskularnih bolesti. Neophodno ih je sve otkloniti ili držati pod kontrolom. Vrednosti krvog pritiska se moraju održavati u opsegu normale 120/70 mmhg, vrednosti holosterola i triglicerida unutar granica ili na donjoj granici. Koronarografija je indikovana kod pacijenata koji boluju od angine pectoris ili su preživeli srčani udar, ne radi se rutinski već samo kod jasno indikovanih pacijenata. Sve laboratorijske analize i preglede možete odraditi u državnim zdravstvenim kućama i ne izlagati se nepotrebnim troškovima.