Poštovani,
    Pitanje postavljam u vezi moje babe koja ima 78 godina. Do sada je pila enalapril (obično 5mg dnevno, maksimalno 10mg dnevno), isosorb retard (2x1, iako nema anginoznih tegoba, niti je imala infarkt miokarda), lometazid (1tbl nedeljno), ali je dosta kašljala, pogotovu noću. Danas sam je odveo kod interniste u bolnicu, i ona je rekla da je to verovatno od enalaprila i promenila joj je lek. Od sada će piti prilazid 2,5mg 2x1. Zanima me da li će ova doza prilazida biti velika, jer je takođe prošle godine imala problema sa enalaprilom (u početku joj je bilo propisano 2x20mg, što je izazvalo tešku hipotenziju, a ispostavilo se da joj se i od 5mg dnevno pritisak normalizuje) izveštaj interniste: dg hta I10, cmp chr (pretpostavljam da je trebalo mcp), gastritis chr, kašlje suvo. Na plućima nalaz uredan, srčana radnja ritmična, tonovi jasni, ta 145/80mmhg. hol 8.1 trigl 2.56 fibrinogen 4.4 sedimentacija 44mm/h ekg sr fr60/min osovina intermed nema pr ustt th prilazid 2.5mg 2x1, lometazid na treći dan 1 tbl, isosorb r 2x1 kontrola za mesec dana sa  (ako ne prestane da kašlje) zanima me takođe i vaše mišeljenje oko ovog kašlja. Prošle godine joj je rađen rtg pluća i 2-3 lekara su je pitali da li je preležala nekakvu upalu pluća u mladosti, i na njenom odgovoru ne sve se završavalo. Do prošle godine nije kašljala. Ostali nalazi krvi i urina su dobri.
    Unapred hvala

    Odgovoreno: 03. 06. 2009.
    • Poštovani,
      enalapril može da izazove suv nadražajni kašalj i ako je po prestanku njegovog uzimanja kašalj nestao, to je najbolji dokaz da je lek bio razlog. Ali, i prilazid može imat takav efekat, mada dosta slabiji od enalaprila. Da li je doza prilazida dobra videćete po vrednostima krvnog pritiska.