Poštovani doktore,
    Javljam Vam se zbog problema moje majke, ona ima 47 godina i normalne je gradje, naime zbog bolova u grudnom košu, nesvestice i brzog zamaranja se javila lekaru. U septembru 2005 je imala sledeće nalaze: asimetrična hipertrofija septuma, bez signifiksntnog gradijenta u izlaznom traktu leve komore, baloniranje prednjeg mitralnog kuspisa tada je radila i test opterećenja i zaključak je bio: umanjena tolerancija na napor, bez signifikatnih znakova za redukciju koroarnog protoka na postignutom malom stepenu opterećenja. Pola godine kasnije nalazi su joj glasili : srčane supljine normalnih dijametara. Interventrikularni septum hipertrofičan, dok je zadnji zid leve komore normalne debljine. Očuvana sistolna funkcija miokarda leve komore. zadebljani aortni kuspisi bez signifikantnog gradijenta na aorti. Bez obstrukcije izlaznog trakta leve komore. Mitralna regurgitacija i stepen trikuspidna regurgitacija i stepen rvsp nije povišen.... Terapija na sve to Presolol i Enalapril i komentar kako to nije ništa,, ali da ne sme da operiše postojeći kamen u žuči?! Niko konkretno jasno da mi kaže šta joj je. Izvinjavam se zbog opširnog pitanja i molim Vas da razumete moju brigu. Šta joj je i šta nam Vi dalje preporučujete?
    Unapred hvala....

    Odgovoreno: 21. 12. 2008.
    • Asimetrična hipertrofija septuma je debljanje jednog od zidova leve komore (septum - pregrada izmedju leve i desne komore) koje se može kretati od vrlo male i banalne pa do veoma velike koja može ugroziti pacijenta. Kod Vaše majke nema opstrukcije izlaznog trakta leve komore i to znači da nema ekstremno težak oblik hipertrofije, ali niste napisali koja je najveća debljina septuma. Ne znam zašto ne bi smela da operiše kamen u žuči. Terapija je u redu.