Postovani,

    za sada bih Vas pitao samo da li i koje rizike sa sobom nosi sam tok   operacije,odnosno ugradnje pejsmejkera.A moje drugo pitanje je kakve su   moguce negativne posljedice poslije takve operacije,npr. cuo sam da   pojedini   pacijenti poslije ugradnje imaju bolove koji znaju da potraju dok se ne   pronadje pravi uzrok,pa cak i da ima slucajeva infekcije(da im se gnoji   rana???)?     Mozda su ova moja pitanja takva da izazivaju podsmijeh kod Vas,ali ja sam   samo zabrinut za zdravlje svoje majke i potpuni laik po pitanju medicine.  S postovanjem
    S. Oluic,Podgorica

    Odgovoreno: 06. 09. 2007.

    • Poštovani Saša,

      baš danas 5.septembra sam ugradio 288-mi pejsmejker ove godine na Klinici za  kardiologiju. O infekcijama ne treba pričati jer procedura treba da se radi  u uslovima hirurške asepse. KAda procedura traje duže onda damo pacijentu 2  antibiotika, inače pacijent dobije 3 doze cefalosporina treće generacije.  Komplikacije su retke i mogu se lako rešavati. U Crnoj Gori se pejsmejkeri  ugrađuju samo u Podgorici a u Srbiji u Beogradu, Nišu, Novom Sadu, Subotici,  Kragujevcu, Zaječaru...