1. Slabiji vid na daljinu

    Pitanje broj: #132971

    Poštovani
    od pre mesec dana ustanovljena mi je mala dioptrija na oba oka -0,50. Mada vec 7-8 godina sam primetio da malo slabije vidim na daljinu, ali mrzelo me da idem na pregled. Da li naočare moram non stop da nosim i napolju i u kuci kada gledam tv, za računarom? Jako teško da se naviknem u njima vidim kristalno jasno, cim ih skinem vidim nejasno na daljinu. Na blizinu vidim savršeno

    Odgovoreno: 18. 12. 2014.
    • Poštovani,
      Dioptrija koju navodite može biti u sfernom -0,50 dsph ili cilindričnom obliku i pod određenim uglom -0,50 dcyl ax npr. 90 stepeni, i pod uslovom da je određena od strane stručno osposobljene osobe je u principu mala dioptrija, i poželjno je nositi takvu korekciju prilikom preciznijih radova na daljinu, kao npr u toku vožnje, gledanja tv.

      Najverovatnije je u pitanju mala kratkovidost (myopia) i poželjno je u takvim slučajevima uraditi i pregled očnog dna sa širenjem zenica radi detaljnijeg pregleda i periferije očnog dna.