Zena 73 godine imala mozdani udar, visok pritisak, ima secer tipa 2, jedan bubreg i pije sintrom ljek i ima kamen u zuci koji se sad upalio i ta upala je sanirana potrebna operacija da li smije primiti periduralnu anesteziju i da li se koristi periduralna anestezija u vasoj klinici i po vama koje bi bilo najbolje rjesenje za tu operaciju i dali mora da ide na operaciju ili da ostane tako.

    Odgovoreno: 21. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Svi izneti podaci ukazuju da se radi o pacijenu visokog perioperativnog rizika tako da se ovde mora uzeti u obzir koeficijent rizika/benefita same hirurške intervencije. Ukoliko pacijentkinja ima česte akutizacije upale žučne kese koje su praćene prisustvom velikih kamenaca, rizik od prskanja žučne kese sa izlivanjem sadržaja u trbušnu duplu i sledstvenom upalom trbušne maramice jako je izgledan i može biti fatalan. Sa druge pak strane, perianestezijski rizik je jako visok. Otvorena operacije (sa širokim zasecanjem trbuha) teorijski se može uraditi u epiduralnoj anesteziji, ali to nije praksa u mojoj ustanovi a i ekstremno je retka praksa u svetu. Obzirom na ekstenzivnost hirurške traume ovakva operacije bi takođe bila rizična po pacijenta bez obzira na primenu epiduralne anestezije. Malo su bolji izgledi i operativni rizik je manji ukoliko se radi laparoskopska operacije, koja je minimalno invazivna za pacijenta ali se radi isključivo u opštoj anesteziji uz mogućnost kombinacije epidurale i opšte anestezije, što bi na kraju krajeva i bila moja preporuka, ukoliko se naravno uz konsultaciju sa hirurgom ali i anesteziologom odlučite za operativni zahvat