Postovani, pre dva dana na obrazu mi se sa unutrasnje strane pojavila mala bela ranica izgleda kao bubuljica. S obzirom da redovno odrzavam higijenu usta nemam nijedan kvaran zub, pa cak ni plombu, obratila sam se najblizoj apoteci gde mi radi priateljica. Rekla mi je da najverovatnije imam aftu jer sam u zadnje vreme bila pod velikim stresom i opao mi je imunitet. Zanima me koliko traje afta i koji je adekvatan vid lecenja? Ona mi je preporucila lysobact i oligogal se. S postovanjem, ana grozdanic

    Odgovoreno: 28. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Ukoliko je zaista afta u pitanju, terapija je simtomatska sto upravo znaci da vam se olaksaju trenutne tegobe i nelagodnost, ali nazalost lek za afte ne postoji. Javljaju se u stanjima stresa i pada imuniteta i traju 7-10 dana, nakon cega spontano prolaze. Ranije je bilo pisano u poreklu i uzrocima afti, pa mozete procitate stare odgovore. Uzimanjem vitamina i podizanjem opsteg imunoloskog stanja mozete uticati na njihovo redje pojavljivanje. Ukoliko su suvise bolne mozete se javiti stomatologu koji ce ih premazati adekvatnim sredstvima na bazi kortikosteroida koji ce vam olaksati ishranu.
      dr aleksandra skundric