1. Da li se smeju koristiti antidepresivi u trudnoći?

    Pitanje broj: #152756

    Poštovani,

    Trenutno sam 33. nedelja trudnoće, i ovo mi je druga trudnoća. U prvoj sam se srela sa preteranom anksioznošću. Išla sam na psihoterapije, i posle porodjaja sam bila dobro, pa nakon tri godine, 2012., počinjem da se lečim od depresije sve do 2016. Tada ostajem trudna drugi put. Doktorka mi je ukinula antidepresive i do sada je bilo dobro, ali od sada imam strahove da neću voleti bebu kada se porodim i da je neću hteti kao i da ću oboleti od postporođajne depresije. I sada sam u grču svaki dan i te misli me opsedaju, a najviše plaše da neću voleti svoju bebu, da cu da je odbijem i da neću da je prihvatim. Kući imam devojčicu od osam godina i plašim se da opet ne obolim od depresije. Da li bi smela da uključim opet antidepresiv i da tražim kod doktorke?

    Odgovoreno: 05. 07. 2017.
    • Poštovana,

      Do porodjaja, važno je da lekar odabere za trudnoću najmanje rizičan antidepresiv, a kada budete počeli da ga koristite potrebno je najmanje 3-6 meseci nastaviti bez prekida, da se simptomi povuku i održi remisija.
      Ukoliko se uključi antidepresiv, važno je da se odmah po porođaju prekinete dojenje, jer lek ne bi trebalo da se preko mleka prenosi bebi.
      U svakom slučaju, nemojte ništa od lekova počinjati da koristite na svoju ruku u ovoj fazi trudnoće, već se posavetujte sa lekarom. Ako imate mogućnosti, bilo bi dobro da se pored farmakoterapije razmotri i mogućnost psihoterapije.