Vrlo poštovani,
    Prije nekog vremena sam se odlučila za estetsku operaciju grudi. Uradivši nalaze koji su bili potrebni broj trombocita je iznosio 90. Hirurg je kazao da će uraditi operaciju samo ukoliko hematolog kaže da je to moguće. Naime, prije nekoliko godina sam imala sekundarnu trombocitopemiju gdje je broj trombocita najniži bio 8. Rađena mi je punkcija koštane srži i nalaz je bio uredan. Bila sam podvrgnuta terapiji s kortikosteroidima, koja je osim nagle promjene fizičkog izgleda pokazala dobar rezultat. Ljekari su rekli da se bolest pojavila vjerovatno stresom i da će vremenom proći. Nakon toga trombocite redovno kontrolišem i nalaze se oko 100, manje-više. Napominjem da već tri godine ne koristim bilo kakve lijekove.
    Lijepo Vas molim za savjet. S poštovanjem.

    Odgovoreno: 16. 10. 2008.
    • postovana senka, sto se tice razloga vase trombocitopenije to ne bih mogao komentarisati, ali sto se tice mogucnosti za operaciju grudi, siguran sam da mozete da se operisete cak i ako su trombociti 90. Odluku o tome donose hirurg i anesteziolog zajedno, a ako je potrebno poslije operacije se kontrolise broj trombocita, vrijeme krvarenja i koagulacije i nekada se da transfuzija trombocita. teoretski postoji nesto veci rizik od krvarenja poslije operacije ili nastanka krvnog podliva, ali te komplikacije vas ne mogu ugroziti.