Poštovanje,
    imam sina od 8 godina koji veoma često ima otečene žlezde na vratu (na prednjoj strani vrata). Te se žlezde cčni mi se čak uopšte i ne povlače, samo ponekada su manje a ponekada baš jako uočljive..Kada god sam pitala pedijatra odgovor uvek isti. One su se povećale zbog nekih ranijih virusa i sada se ne vraćaju (dete je `limfatičan` tip??). Nema temperaturu niti neke druge probleme (sem povremeno zapušenog nosa). Jako sam zabrinuta jer su ponekada veoma uvećane....
    Molim Vas da mi kažete šta bi to moglo da uzrokuje ovo stanje i koje pretrage bi mogli da uradimo?
    Hvala unapred.......
    Srdačan pozdrav

    Odgovoreno: 05. 04. 2009.
    • Poštovana,
      uvećane limfne žlezde na vratu prate infekcije gornih respiratornih puteva (tzv. prehlade). One se zaista uvećavaju kada postoji curenje iz nosa, žarenje guše ili temperatura, ali kada simptomi prođu žlezde se smanjuju ali se ne gube u potpunosti kod neke dece.
      Ispitivanje je potrebno samo kada su uvećane limfne žlezde iznad ključne kosti (tzv. supraklavikularne limfne žlezde).