Poštovana dr
    Moje dete, koje ima 2 pune godine, za zadnja 2 meseca je imalo 2 opstruktivna bronhitisa. Sve počne običnim rinitom i posle dva dana se sekrecija spusti. Onda počinje suv, iritirajući kašalj i to mahom noću. Inhalirala sam ga berodualom i dala sam mu tbl.Pronison a 10mg. U decembru je imao isti takav bronhitis i tada je bio tretiran amp.Urbason a 20mg (prvi put u životu) i inhalacijom Beroduala. Nikada Bogu hvala, nije upao u hipoksiju. U toku bronhitisa, nalaz na plućima je tipičan školski, od vizinga, do šušnjeva, skraćenog ekspirijuma i sve što prati opstruktivni bronhitis. Prvi ovakvi problemi su se javili kada je imao 7 meseci i tada je samo bio tretiran inhalacijom Spalmoyila. Sve traje 2-3 dana i onda kašalj postaje produktivan. Ono šta sam ja htela Vas da pitam je, da li da mu uključim bebi inhaler, sa kojim lekom i u kojoj dozi, da bi sprečila sve ove velike probleme, koje napravi obično curenje iz nosića. Po prirodi je vrlo živahno dete i pravi zvrk.
    Molim Vas pomozite!
    Unapred zahvalna koleginica, pozdrav!

    Odgovoreno: 28. 03. 2009.
    • Poštovana, ukoliko je dete bez ikakvih simptoma između epizoda vizinga (zamor, kašljucanje, kijavica) i nema atopijsku konstituciju (ekcem, prisutsvo alergijskih bolesti-astme, rinitisa i ekcema u prvom stepenu srodstva) inicijalna prevencija se sprovodi montelukastom ili gran. Singulair a 4 mg, uveče jedanput dnevno. Granule se daju sa 1 do 2 kafene kašičice kašaste hrane. Lek je na pozitivnoj listi i nalazi se u državnim apotekama. Ukoliko Vaše dete ima alergijsku konstituciju i simptome između akutnih epizoda vizinga preventivna terapija se bazira na kombinaciji inhlacijskih kortikosteroida i montelukasta. Predlažem da preventivnu terapiju ne sprovodite samoinicijativno već u dogovoru sa lekarom.