1. Virus nalaz krvi i urina

    Pitanje broj: #150286

    Poštovani, posle preležana dva virusa decembra, i nedelju dana odmora od istih, dete (22 meseca staro) je dobilo visoku temperaturu. Dva dana konstantno oko 38 C°. Kada je temperatura bila 39,5 C° dat antipiretik. Pošto nema nikakvih simptoma, uradjena laboratorija. Rezultat lab je pokazao da je sve u granicama ref. vrednosti sem: hematokrit hct 31. 6% i mchc 349g/l. Leukocitna formula pokazuje lym 30.1% a gra 63.3. Noćas i danas nema temperaturu. Da li ga treba odvesti pedijatru? Najviše me brine nalaz u urinu, gde piše da ima acetona u urinu. Svi ostali parametri uredni. Da napomenem samo da je pojeo čokoladicu neposredno pre davanja uzorka. Da li zbog toga treba ići pedijatru, raditi dodatne analize ili ponovno dati urin? Hvala vam unapred

    Odgovoreno: 17. 01. 2017.
    • Poštovana, leukocitna formula ide u prilog bakterijskoj infekciji, ali ukoliko je krv analizirana na samom početku bolesti, nije iskuljučen ni virus kao uzročnik. Što se tiče analize urina, nalaz acetona je fiziološki, dakle nema razloga za brigu. Uzrok je visoka telesna temperatura, kada u organizmu dolazi do pojačanog stvaranja acetona, koji se nakon toga izlučuje urinom. Čokoladica neprosedno pre davanja uzroka jedino može povisiti šećer u krvi, na druge parametre nema uticaja. Uzimajući u obzir da vam je dete učestalo bolesno, nije loše da mu date neki sirup za jačanje imuniteta, kao što je imuno sa cinkom ili bilo koji drugi, naredna 3 meseca.