Postovani, moj sin ima 4 godine. Prije pola godine smo radili analize iz krvi i pokazalo je da ima povisen ukupni holesterol - 8. 47mmol/l. Posto decak nije gojazan, cak sto vise bili smo na dijeti zbog candide i godinu dana nije konzumirao slatkise, sve mesne preradjevine, mlecne proizvode tj kazein, kvasac, jecmeni slad itd znaci, veoma zdravo se hranio i iskljucivo maslinovo ulje! Posto je taj nalaz krvi radjen u januaru 2009. Godine svi doktori su mislili da je to greska. Sada sam ponovo uradila i trazila da se uradi lipidni status. Njegov nalaz je pokazao sledece: holesterol ukupni 7. 4 mmol/l trigliceridi 0. 85 mmol/l hdl-holesterol 1. 1 mmol/l ldl-holesterol 5. 91 mmol/l ast (sgot) 34 alt (sgpt) 19 ldh 495 za ovu godinu dana smo uspjeli candidu arabinose svesti u dozvoljene granice. Inace djecak sa 2. 5 godine je imao je naznake da ima razvojnih poremecaja i navodilo je add (adhd) ili neke slicne probleme. Medjutim, nisu dali yvanicnu dijagnozu jer je bio mali ali su se primjecivale neke naznake add. Radili smo organix test i preko urina-amino kiseline, koji smo slali u ameriku saznali da ima strasno puno uvecanu candidu arabinose i da je veoma moguce da mu ona pravi te probleme u govoru i ponasanju. Sada poslije godinu dana dijete (izbacivanja glutena i kazeina) , redovnog logopedskog rada i puno paznje prema njemu (druzenja, igranja. . .) prevazisli smo sve te probleme i on je sada dobro i u skladu sa svojim vrsnjacima prica, igra se, ide u vrtic, nema vise ponavljackih radnji, agrsivnosti i sve je to iza nas. Nas dr je rekao p da takva djeca najcesce imaju nizak nivo holesterola i da je to vjerovatno greska. Medjutim, evo poslije 8 mjeseci, mi smo ponovili te nalaze krvi i on opet ima povecan holesterol!!!! Molim vas da nam pomognete i da nas uputite, kuda dalje? Nadam se da sam vam priblizila nas problem i da sam bila dovoljno jasna. Veliki pozdrav, hvala zabrinuta mama

    Odgovoreno: 10. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Po vrednostima ukupnog holesterola i ldl holesterola verovatno se radi o porodičnoj hiperholesterolemiji. Neohodno je da vi i suprug uradite lipidni status, verovatno da neko od vas, ili vaših bliskih srodnika ima povišene vrednosti holesterola.
      prema preporukama ncep granične vrednosti za ukupni holesterol su 4. 4mmol/l (odn. 2. 84mmol/l za ldl holesterol) i visoke su 5. 17mmol/l za ukupni holesterol odn 3. 36mmool/l za ldl holesterol.
      kao početno lečenje dece i adolescenta sa visokim vrednostima holsterola preporučuje se dijeta. Kod pacijenta sa visokim vrednostima ldl holesterola treba smanjiti zasičene masti na manje od 7% od ukupnog kalorijskog unosa, odn holesterola na manje od 200mg/dan. Ako ne dodje do smanjenja vrednosti holesterola dijetom treba da se posumnja da je dete iz porodice gde postoji familijarna hiperholesterolemija, i u takvim slučajevima obično se preporučuje terapija lekovima koja je stroga kada je u pitanju dete. Primena lekova zavisi od vrednosti ldl holesterola, da li postoji rana koronarna bolest u porodici, i da li su prisutni drugi faktori rizika ukljuzčujući i muški pol i povečane vrednosti lp (a) . Lekovi se preporučuju deci od 10 godina i starijom deci ako se prethodno primenjivala dijeta u trajanju 6-12 meseci bez uspeha, a nivo ldl holesterolsa je ostao 4. 9mmo/l ili 4. 1mmol/l. U lečenju dece se preporučuju supstance koje vežu žučme kiseline u lumenu creva (holestiramin) . Lečenje se počinje jednim pakovanjem (9g dnevno) , a doza može da se poveča i na 4 pakovanja na dan kod teržih oblika bolesti. Što se tiče upotrebe statina nisu dovoljno ispitani u dečjoj populaciji. Lovostatin je davan deci uzrasta 10 do 17 godina u usa i finskoj gde se pokazao kao siguran i efikasan. Vršena su ispitivanja i u kanadi gde je davan dečacima starijim od 16 godina. Neki autori preporučuju da se uzima isti lek koji koriste i roditelji