Moja cerka ima 10 god i 10 meseci. Teska je 42 kg, ali me zabrinjava njena visina u odnosu na ostalu decu. Visoka je 139 cm. Da li trebam da uradim neke dopunske analize? Njen pedijatar tvrdi da je njen rast u redu. Srdacni pozdrav

    Odgovoreno: 03. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Što se tiče visine vaše devojčice, telesna visina od 139cm je oko 50-og percentila u odnosu na uzrast što se smatra odogvarajučom visinom. Mada težina od 42kg svrstava dašu devojčicu stanje predgojaznosti (itm 21. 74) , a normalna vrednost itm za devojčica uzrasta 10. 5god. Je do 20. 3. Znači trebate da obratite pažnju na ishranu devojčice, a možda nije loše ni da se uradi neke dodatne analize uz odredjivanje glikemije i lipidnog statusa.