Poštovana dr,
    Imam bebu od skoro 4 meseca. Dajem mu adaptirano mleko još od druge nedelje. Međutim odlučila sam da mu počnem davati kao rižu u prahu izmešanu sa vodom (živim u Australiji i to je ovde prva hrana koju daju bebama - ali navode tek od 4 meseca) i ako je gladan neće jesti jer traži flašicu a ako mu ponudim rižu (na kašikicu) sat vremena posle flašice hoće da jede i te kako! Mene zanima, ako sam ja u pravu, da on ustvari ne zna još da je ta riža hrana i ako je gladan očekuje samo mleko a ako nije onda jede jer ne zna šta je to? Pitanje je, da li da prekinem sa davanjem riže za sada ili možda da mu dam još nešto drugo (npr. skuvanu jabuku ili šargarepu - ako nije rano za njega) ili šta da uradim? On inače od početka pije manje mleka nego što bi trebalo ali super napreduje pa sam zato htela da uvedem neku drugu hranu (možda mi je dosta mleka?) šta mi vi predlažete?
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 19. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Odojče uzrasta 4 meseca treba da ima 5 podoja ili 5 obroka adaptiranog mleka (rano ujutru, doručak, ručak, večera i pre spavanja) a kasno po podne mogu mu se dati žitarice bez glutena, a u uzrastu od 5 meseci za ručak može da mu se da pire od povrća, kasno po podne žitarice bez glutena, a između obroka razblaženi vočni sok. Od povrća se prvo preporučuje krompir ili šargarepa, a potom bundeva, grašak, tikvice, spanač, karfiol. Posle uvođenja povrća u ishranu treba početi sa davanjem voća, i to prvo u obliku soka (jabuka, breskva), a zatim kaše (jabuka, breskva, kruška, banana).
      Pozdrav.