Zelela bih da saznam nesto vise o tuberkuloznom limfadenditisu. Na osnovu cega se postavlja ova dijagnoza i gde bi pacijen trebao da se leci (cula sam da su odlicni strucnjaci u adt-u u r. Burdzevica) . Da li je neophodna hospitalizacija ili je moguce ambulantno lecenje? Koliko dugo traje lecenje? Hvala!

    Odgovoreno: 26. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Jedna trećina svetske populacije je uopšteno inficirana tuberkulozom. U većini pojedinaca inficiranih bacilom tuberkuloze, primarna plućna infekcija se desi rano u životu i obuzdana je odbrambenim sistemom domaćina. Primarna infekcija obično liči na pneumoniju ili bronhitis. Pošto imunološki sistem ograniči širenje bacila postoji mogućnost da ga tada i ne primetimo i ne dijagnostifikujemo već kasnije u životu kada zahvati kosti, zglobove, mozak, peritoneum, perikard, žlezde. Dakle moramo često misliti na ovaj problem. Sreća postoje testovi za dijagnozu poput rtg pluća, kožno testiranje, ispitivanje sputuma tj. Ispljuvkatuberkuloza je često početna manifestacija hiv infekcije te zato radimo i serološko ispitivanje na hiv. Dakle tim problemom se bavimo mi lekavi opšte medicine u saradnji sa pneumoftiziolozima iz zavoda za plućne bolesti ili klinikom, bolnicom. Javite se svom lekaru.