Poštovani
    Zovem se Saša Brkić imam 34 godine i živim u Banja Luci. Već duže vrijeme osjećam bol u donjem dijelu kičme (oko 10 mjeseci). Bol uglavnom varira od slabijeg do vrlo nezgodnog intenziteta. Cjelo vrijeme koristim terapiju Nimulid + Apaurin ali značajnog pomaka (ka boljitku) nema. Prije 7 dana otisšao sam kod fizijatra koji me je uputio na RTG slikanje LS kičme i konsultaciju neurologa. Neurološki nalaz je navodno uredan a na RTG snimku je dijagnosticirano "da je segment L5 u odnosu na S1 ventralno skliznuo za oko 1 cm u smislu spondilolisteze". Sa tim nalazima ponovo odlazim kod fizijatra koji me upućuje neurohirurgu na pregled. Na osnovu RTG snimka neurohirurg iznosi svoje mišljenje: Hipestezija u L5 i S1 lijevo RTG listeza L5 naprijed dg:ishialgija sin. spondylolisthesis L5 ant. Mišljenje: Indikovan je MRI LS kičme. MRI snimak urađen gdje dobijam diagnostički nalaz koji glasi ovako: Pregled je odrađen u sagitalnoj i aksijalnoj (L3-S1) ravni T1W i T2W sekvencija. Sužen i.v. prostor L5-S1 sa sniženim signalom i.v. diska u T2W sekvenciji, kao poslijedica njegove degeneracije. U istom nivou postoji i protruzija dijela diska u spinalni kanal dorzolateralno lijevo. Paraverbalni prostori su uredni. Zaključak: Discus hernija L5-S1 lat.sin. Sa snimcima odlazim kod neurohirurga koji iznosi svoje mišljenje i koje glasi ovako: Umjereni nalaz na L5, nije indikovana operacija. Nastaviti sa mirovanjem i analgeticima (nije napisano kojim), po smirivanju bolova organizovati fizikalni (amb.ili stac. tretman). Bolovanje. Kontrola NH pp iza toga. Uz dužno poštovanje gore navedenih doktora volio bi da mi Vi date svoje mišljenje, a ne bi mi bio problem da dođem da me pregledate.
    Unapred zahvalan.
    Saša Brkć
    tel. 0038765403042

    Odgovoreno: 03. 04. 2009.
    • Odluka da li hernijaciju diska operisati ili je lečiti konzervativno zavisi od tipa i stepena neurološkog deficita i karakteristika MR snimak LS kičme. Vaš neurohirurg je imao uvid u oboje (pregledao Vas je i video snimke) i doneo odluku u koju ne sumnjam.