Poštovani doktore,
    molim Vas da mi objasnite o čemu se radi u slučaju mog tate koji ima 54 godine. Imao je glavobolje i probleme sa čitanjem, pa mu je u januaru urađen CT, a zatim i MR. Ustanovljen je tumor na mozgu i operisan je 18.februara. Operacija je prošla odlično, doktori su rekli da se radi o ugrušku krvi. Patohistološki nalaz je: Materijal je jako oskudan. Sastoji se od dva komadića, a jedan komadić je ugrušak krvi sa nekoliko krupnijih hiperhromatskih i vretenastih stanica koje mogu odgovarati atipičnim astrocitima, a drugi komadić je dio mozgovine sa jasno izraženim kraš efektom i sa prominencijom krvnih prostora te nekrozom oko koje je prisutna slabije izražena palisadizacija ovalnih i vretenastih najverovatnije astrocita te histološki nalaz ukazuje da se najverovatnije radi o astrocitomu ali uzorak nije reprezentativan za konačnu patohistološku dijagnozu. Niko nam nije objasnio o čemu se radi, samo da se uradi ponovo CT, koji je zakazan za 16.april. Posle operacije bio je odlično,  alli zadnjih dana ima glavobolje samo noću praćene mučninom. Govor mu je lošiji, ranije nije imao probleme sa govorom. Mene zanima, da li mi smemo čekati do 16.aprila jer osećamo pogoršanje. Da li ovaj nalaz ukazuje na maligni astrocitom i kakve su prognoze?
    Molim Vas da nam odgovorite o čemu se radi, jer živimo u užasnoj neizvesnosti.
    Beskrajno zahvalna, Nataša.

    Odgovoreno: 27. 03. 2009.
    • Dijagnoza astrocitoma (ili bilo kog drugog tumora) i stepen njegove malignosti se određuje patohistološkom analizom. Ali, kao što je napisano isečak tkiva, uzet tokom operacije, nije bio dovoljno reprezentativan da bi patolozi sa sigurnošću postavili dijagnozu. Prognoza zavisi od patohistološkog nalaza, ali i od: karakteristika tumora na MR snimku, starosti pacijenta, neuroloških oštećenja, da li pacijent ima dugogodišnju epilepsiju,... Ukoliko se zna da je u pitanju astrocitom mi koristimo naš skoring sistem za određivanje težine i davanje prognoze bolesti (MAS - malignant astrocytoma score- autor Željko Kojadinović). Za prognozu je takođe, u slučaju Vašeg tate, važan i kontrolni CT ili MR snimak mozga. Da li je pogoršanje vezano za ponovni rast tumora ili nešto drugo može da se kaže tek nakon neurološkog pregleda. Ukoliko postoji pogoršanje, za koje se sumnja da je rezultat novog rasta tumora, mislim da je pametno da ne čekate sa kontrolnim snimkom još 3 nedelje.