1. Šta znači patogene bakterije nisu izolovane?

    Pitanje broj: #3621

    Moji razni rezultati: 23.02.2007. (DZ) Ultrazvuk - materica 6,34x4,55 6,67mm O.D. 3,56x2,14 O.L. 4,39x2,39 23.02.2007. (privatna lab.) CA 125 - 20,59 U/ml Cervikalni bris kultura: Rezultat: Aerobne bakterije nisu izolovane. Pod anaerobnim uslovima: Lactobacillus spp. Mikoloskom kulturom patogene gljivice nisu izolovane. U direktnom preparatu: epitelne celije (i plocasti epitel). Gram pozitivni bacili (L) - uredan nalaz Bris vagine kultura: Rezultat: Aerobne bakterije nisu izolovane. Pod anaerobnim uslovima: Lactobacillus spp. Mikoloskom kulturom patogene gljivice nisu izolovane. U direktnom preparatu: epitelne celije plocastog epitela. Gram pozitivni bacili (L) - uredan nalaz 09.05.2007. Nalaz genitalnog sekreta VS II grupa Mikrobioloski nalaz cervikalni bris: saprofitna flora 14.06.2007. Cervikalni bris nativi kultura: Patogene klice nisu nadjene. U uzetom sekretu nije nadjen Trichomonas vaginalis. Chlamydia, mycoplasma, ureaplasma: (DIF) - test na Chlamydi-u trachomatis: negativan - kultura na ureaplasm-u urealyticum: negativna mycoplasm-u hominis: negativna 31.08.2007. UZ: Uterus: polozaj AVF 66x33x36 endometrijum: debljina 8mm Ovarium Sin: 43x27 Dex 32x18 daglas manja kolicina tecnosti 03.09.2007. CA 125 - 11,73 22.11.2007. (privatna lab.) Bris cerviksa kultura: Rezultat: Aerobne bakterije nisu izolovane. Pod anaerobnim uslovima: Lactobacillus spp. Mikoloskom kulturom patogene gljivice nisu izolovane. U direktnom preparatu: epitelne celije (i plocasti epitel). Gram pozitivni bacili (L) - uredan nalaz Bris vagine kultura: Rezultat: Aerobne bakterije nisu izolovane. Pod anaerobnim uslovima: Lactobacillus spp. Mikoloskom kulturom:Gljivice iz roda Candida - mali broj. U direktnom preparatu: epitelne celije plocastog epitela. Gram pozitivni bacili (L) Bris vagine Neisseria Gonorrhoeae - bojeni preparat po Metilenu - negativan - na licni zahtev! Bris cerviksa: Mikoplazma kultura: Ureaplasma urealyticum - negativan, Mycoplasma hominis - negativan Bris cerviksa: Chlamydia trachomatis DIF - negativan. Napomena: bogat epitelni razmaz. U pitanju su 3 laboratorije. Kao sto vidite nalazi su mi u redu, ali cesto imam zuckast sekret i "osecam" levi jajnik, ponekad me jako boli, cak i desni u poslednje vreme. Prema onome sto sam procitala na internetu, zut sekret ukazuje na prisustvo ili N.Gonorrhoeae ili Chlamydia-e. Napominjem da ranije nisam imala nikakve probleme sa jajnicima i nisam imala nikad zut sekret. Ginekolog mi kaze da je sve u redu, ali gore opisani simptomi ne nestaju. Dakle, mozete li da mi objasnite kada sve moze da se javi zuckast sekret, takodje i pojacan, i zasto me cesto boli levi jajnik, da li je to moguce ako je u pitanju samo prehlada ili i to moze da ukazuje na neku polnu bolest? Sta vi mislite o svemu tome? Koje analize treba da uradim? Gde da odem da proverim da li imam neku polnu bolest? Inace, imam 27 godina. Povodom ovih problema ginekolog mi je prepisao ciprofloksacin 250mg 2x10 dana od 5. do 14. jula 2007. godine. Kako problemi nisu nestali, pancef 400mg 1x10 dana od 8. do 17. avgusta 2007. i na kraju dovicin 100mg od 22.11. do 1.12.2007. godine. Od vaginaleta sam koristila, takodje po savetu lekara femynol, hiperol, geonistin, canesten, macmiror complex 500. I posle svega toga moje stanje je isto. Ginekolog mi je rekao da nemam nikakvu infekciju i da ne razmisljam vise o tome, da je sve to mozda kod mene psihogeno. Znam da su mi svi nalazi u redu. Jedino sto je utvrdjeno da moze da bude problem je levi jajnik koji je uvecan. U Narodnom frontu su mi rekli da imam nesto u jajniku i da uradim CA 125 pa da dodjem posle mc. Medjutim, moj ginekolog mi je rekao da to nije nista strasno i da nema potrebe da idem ponovo, ali sam ja ipak uzela uput i treba da odem da zakazem. Sto se tice sekreta, moram da napomenem da je moguce da je pojacan od antibiotika, ali i pre nego sto sam ih koristila bio je zuckast, s tim sto se sada desava, neposredno pre i posle menstruacije, da se nekako "razvlaci" iz vagine. Iako su svi nalazi do sada bili u redu, moram da ponovim, 100. put do sada, da sam veoma zabrinuta i da uopste ne razmisljam o mogucnosti da zapocnem novu vezu. Volela bih da mi neko preporuci dobrog ginekologa (moze i privatno), da jos jednom uradim sve pretrage i, jednostavno, da mi najzad strucno lice objasni sve sto me zanima.

    Odgovoreno: 06. 03. 2008.
    •

      Nakon ovakve detaljne pretrage, koja je pokazala da je sve u redu, zaista nemate razloga da budete zabrinuti, narocito ne da pomišljate na neku polno prenosivu bolest. Sekrecija je sasvim normalna pojava i u zavisnosti od faze menstrualnog ciklusa, sekret je različitog izgleda i osobina.

      Sto se tiče seksualnih odnosa, kondom je odlična zaštita za većinu veneričnih bolesti, za razliku od oralnih konraceptiva ( bebi pilula ) koje štite samo od neželjene trudnoće. Slažem se sa Vama da treba da nedjete ginekologa koji ce Vam odgovoriti na sva Vaša pitanja jer su Vaš strah i zabrinutost očigledno posledica nedovoljne obavestenošti.

      Pozdrav
      dr Zorana Zlatanovic dermatovenerolog

Komentari na pitanje: #3621

    • Poštovani, da li biste mogli da mi pojasnite. Radila sam analize briseva. Bris vagine+candida : -Patogene bakterije nisu, IZOLOVANA Izolovana je Candida spp. Bris cerviksa+candida: - Patogene bakterije nisu, NIJE Izolovana je Candida spp. Da li mi potrebna terapija i koja? Da li to znači da i suprug ima kandidu? Unapred zahvalna.

    • Dobar dan, da li mozete da mi protumacite nalaz? U ponedeljak sam radila bris vagine jer me jako boleo jajnik i otisla kod ginekologa. Dobila sam tablete cefaleksin da pijem dva puta po 2, jer mi je rekao da je to besika. U nalazu mi pise: Fizioloska mikroflora Mikoloskom kulturom kvasnice iz toda Candide nisu izolovane. Epitelne celije,Gram pozitivni bacil Lactobacilus sp. Mene sada zanima sta to znaci i da li je to u redu?Hvala vam unapred na odgovoru

    • Interesuje me kakav je rezultat ovog nalaza, posto pokusavamo vec dve godine da ostanem trudna. Hvala unapred

    • Postovani, da li biste mogli da mi pomognete. Bio sam ubedjen da imam kandidu jer imam bele naslage po jeziku, i kada recimo polizem prst i pomirisem ga, smrdi na gljivice. Isao sam kod zubara, ali zubar mi je rekao da je to zbog nedovoljnog lucenja pljuvacke. Prepisao mi je svakako daktanol, koristio sam ga par dana i onda sam otisao da odradim analizu jezika. Na analizi pise da kandida nije izolovana i pise mi da imam fiziolosku milrofloru, pa me zanima da li je to moguce, zato sto sam mazao daktanol oko 4-5 sata pre nego sto sam uradio analizu, ili bi svakako trebalo da napise da imam kandidu bez obzira na to da li sam koristio daktanol? Ako nije kandida sta bi drugo moglo da prouzrokuje bele naslage, i da izaziva smrad na mom jeziku?

      Pozdrav. Ivan.

    • vaginalni i cervikalni bris na gljivice patogene bakterije nisu nadjene Negativ

    • Dobar dan. Radila sam analize briseva genitalnog trakta,rezultati su mi : -Patogene bakterije nisu izolovane -Bakterijska vaginoza -Zasejane podloge su ostale sterilne -Direktni preparat-clue celija

      • gram pozitivni kokobacili
      • gram negativni kokobacili. Molila bih vas ako bi mogli da mi ovo protumacite. Hvala puno. Pozdrav

    • Radila sam cervikalni bris i rezultat mi je -patogene bakterije i gljivice nisu izolovane. Sta to znaci?? Molim vas odg. Te mi