DA LI MI IMA LEKA NE ZNAM!? SAMO ZNAM DA VEC 4 MESECA IMAM PROBLRME S   KOZOM PRVO SE JAVILO OKO NOSA,OKO USANA NA BRADI NEKO CRVENILO KAD GOD   ODEM KOD DERMATOLOGA NOVI JE DOKTOR I NIKAKO DA SE LECIM KOD JEDNOG VEC   KOD VISE NJIH I SVI SU MI SKORO PRVIH 2 MESECA DAVALI MAST   HIDRROKORTIZON-   POSLEDNJI PUT KAD SAM OTISLA OPET SU HTELI TO DA MI DAJU JA SAM POCELA   DA   PLACEM JER SAM NA INTRRNETU SAZNALA DA JE TO HORMONSKI LEK KOJI SE   NAJDUZE   STAVLJA 5 DANA I DA OD NJEGA RASTU DLAKE NA LICU A JA GA KORISTIM VEC 2   MESECA ONDA SU PROMENILI TERAPIJU DALI SU MI ELOKOM KREM I OBLOGE OD   ZALFIJE PRODJE VRATI SE, OPET PRODJE VRATI SE ALI U MANJIM RAZMERAMA   OTISLA SAM NA KONTROLU DOKTORKA SE KONOCNO SETILA DA MI UZME BRIS KOZE   I   REKLA MI JE DA DODJEM SLEDECE NEDELJE A DO TAD DA KORISTIM PANTENOL   KREMU,   LASIONKOJI SMRDI NA ALKOHOL I SAPUN SEBA MED, I KORISTILKA SAM 4 DANA   I   LICE MI JE BLISTALO ALI OPET SU IZASLE DVE VODENE SITNE TACKICE ISPOD   USANA JA SAM STAVILA PUDER OTISLA DA SE VIDIM S DE!   CKOM ON ME JE IZGREBAO BRADOM I ONDA JE PONOVO BUKNULO ALI SADA JE   POCELO   DA SE SIRI ISPOD OKA NA KAPKU OKO OKA I TAKO JOS PO NEGDE, JA ODOH DA   DAM   BRIS MEDJUTIM DRUGA DOKTORKA KAZE DA NEMA POTREBE I DA PROBAM DA STAVIM   OPET HIDROKOTIZON KAO DA ZA DRUGI LEK NISU CULI, I SAMO MI GOVORE IMAJ   NADEEEEEEEEEEE JA NME MOGU VISEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!! JA GA OVOG PUTA   NISAM   UZELA VEC SAM NA NETU SAZNALA PONESTO POCELA SAM DA PIJEM SUMECE   TABLETE   OD SELENA, I KANESTEN MAST I TO MAZEM TO JE JEDINO STO SAM USPELA DA   SAZNAM NA MAKEDONSKOM SAJTU I TAKO DA SAM SAMA SEBI ODREDILA   TERAPIJU...   NEZNAM DA LI SAM U PRAVU ILI NE ALI OVO JE VISE NE PODNOSLJIVO POCELA   SAM   DA MRZIM SEBE I UOPSTE MI SE NE IZLAZI U SVET PPROSTO SE OSECAM   SUGAVO:(((((((((((( NEMAM VISE NADE I VERE TREBA MI POMOC . OD TAKO   LEPE   DEVOJKE DA SE PRETVORIM U TAKVOG DJAVOLA NOCOMENT,A INACE NISAM REKLA   DA   JE REC O DERMATITISU SEBORE*NESTO TAKO TO JE NJIHOVA PROCENA SLICNI SU   SIMPTOMI TOME ,JEDINO MI SE KOZA NE LJUSTI.... NEZ!   NAM DA LI JE BOLES IZLECIVA ILI NE ALI U SVAKOM SLUCAJU SE NAD!   AM DA CE   TE MI DATI KORISTAN SAVET-- UNAPRED PUNO HVALA!!!!!!!

    Odgovoreno: 26. 12. 2007.
    • Na osnovu Vaseg opisa rekla bih da je rec o peroralnom  dermatitisu.Dermatitis perioralis ili Dermatitis rosaceiformis  steroidica je hronicna inflamatorna dermatoza koja je najcesce  lokalizovana perioralno tj. oko usnog otvora-stiteci rub oko usana  nekih 3-5mm,mada se moze javiti i na ocnim kapcima ,na  bradi,nazolabijalnim brazdama(linije koje spajaju ugao usana i nosna  krilca),na celu pa i citavom licu.Najcesce je to crvenilo ,posuto  sitnim bubuljicama ,praceno subjektivnim osecajem svraba,peckanja i  zatezanja.Tacan razlog nastanka nije poznat.Sumnja se na fluorisane  paste za zube, kozmetska sredstva,Demodex folliculorum,candidu,neke  bakterije,stres,... ali vrlo cesto i na nekontrolisanu dugotrajnu  upotrebu kortikosteroida.I upravo po prekidu kostikosteroidne  terapije dolazi do pogorsanja.Dijagnozu postavlja dermatolog na osnovu  karakteristicne klinicke slike i podataka dobijenih od pacijenta.U  terapiji je najbitnije strpljenje i poverenje u izabranog  dermatologa.Upotrebu kortikosteroida treba odmah obustaviti a  pogorsanje stanja ublaziti hladnim oblogama npr.od zalfije,ili  termalnim vodama(Uriage,Avene,Vichy...) indiferentnim kremama.Predlaze  se nanosenje krama sa tetraciklinima ili eritromicinom,a kod jace  izrazenih promena opravdana je i upotreba peroralnih  tetraciklina,eritromicina pa i retinoida.  Predlazem Vam da promene na licu ne mazete nekoliko dana i da  zatim posetite dermatologa.Nikako se ne slazem sa samoinicijativnim  lecenjem narocito ne citajuci sajtove.  Ukoliko ste u mogucnosti posaljite mi fotografiju  promena,mozda cu moci da Vam predlozim terapijsku semu.  dr Zorana Zlatanovic  dermatovenerolog

Komentari na pitanje: #2122

    • I ja imam izgleda istu bolest, da li se zna koliko moze da traje ako se naravno leci? Unapred hvala