Postovana gospodjo Kojic, Dimenzije slezine koje ste dali su samo granicno uvecane. Prosecna slezina kod prosecne osobe tezine 70 kg je oko 120 mm. Mislim da vasa slezina nije znacajno uvecana. Ipak, ukoliko ste nizi i laksi onda je to vec kriterijum za blago uvecanje slezine. Uvecana eritrocitna masa nije retkost ali je obicno prisutna u ljudi koji imaju astmu, hronicni bronhitis ili mozda neka srcana oboljenja pracena otocima nogu i eneralnim popustanjem srca kao pumpe. U tom smislu je neophodno uraditi kardioloske preglede kao sto je Ultrazvuk srca i testve plucne ventilacije (spirometrija). Takodje mislim da je neophodno odrediti i procenat gasova u krvi medju kojima narocto parcijalni pritisak kiseonika u arterijskoj ili kapilarnoj krvi. Veoma je vazan podatak da li su vasa bela krvna zrnca uvecana preko 12 000 u ccm krvi. Tek sa tim testovima se moze razluciti da li se iza ovih nalaza krije plucno, srcano ili krvno oboljenje Ako su svi testovi uredni i pritisak kiseonika arterijske krvi veci od 92mmHg potrebno je iskljuciti jedno veoma sporo i bezazleno krvno oboljenje koje se zove Policitemia Rubra Vera. Ukoliko te testove uradite, stojim vam na raspolaganju za dalje konsultacije Srdacni pozdravi Dr Marjanovic

    Odgovoreno: 03. 05. 2007.

Komentari na pitanje: #686

    • Molim Vas da mi odgovorite. Danas smo bili na kontrolu ultrazvuka da vidimo da li je slezina još uvek uvećana. Dete je imalo mononukleozu, dete starosti 4 godine. Na kontrolnom pregledu slezina je bila 111x40. Pa me intresuje da li je slezina sad normalna ili je još uvek uvećena? Hvala puno.

    • Postovani moje dete ima mononukleozu slezina joj je uvecana 136 mm. Dete ima 13 ipo godina. Kolika je vrednost normalne slezine kod dece.

    • Postovani, Posle infekcije stomacnog virusa na ultrazvuku su mi videli da mi je slezina 150mm, imam 198 cm i 134 kg, da li ta lvelicina slezine ukazuje na uvecanje ili je normalna za moju tezinu i visinu ?

    • Dobar dan da li mogu da dobijem savet jedan brine me! Radila sam utra zvuk stomaka, nalaz mi je pokazo da mi je slezina uvecana,imam 70 kg slezina mi je uzduznog pomera 142 a poprecnog 51..potreban mi je savet dali je to normalno i ako nije sta moze usrokovati too ..inacee u stomaku krene nesto da mi igraa,pa neka uzbuna,i posle kao da gori nestoo i stvori mi nadudost veliku,osecam da mi zategne dijafragmu kao daa hoce da isplodira nestoo u meni,Krvna slika Glukoza:9,1 leokociti:6,6 trombociti 188 eritrociti 4.83 hvala unapred

    • Uvecana mi je slezina, uzduzni promer je 142mm a poprecni 51mm.krvna slika: leokociti 5.8 limfociti 42.5 eritrociti 4.68 trombociti 167 hemoglobin 131 sta moze da bude uzrok tome jel jako veliko nadimnje imam, sta moze uzrok tome biti....

    • Postovana Prof, Mom sinu,28 god se sumnja na mononukleozu.Sada t do 39.5,gusobolja,malaksalost hepato splenomegalija Lab:e 11,6, Tr 91( 160-370), Neutr 27,8( 40-76), Ly% 55,6( 2o-48), Ly 6,4 0,9-5,2), fe 7 ( 11 -31), AST 206( do 40) ,ALT 458( do 49), LDH 795( do 246), crp 5,76 ( do 4), Feritin 293, ( do 250).Ono sto me brine je velicina slezine 180 x 6o cm, jetra 158 ,inace je vitaak,nije gijazan DA LI JE TO ALARMANTNO POVECANJE I STA DA RADIMO?. Od Th Jugocillin 1600 000 pet dana Uzet Paul Bunel ,nije bris jer je poceo sa Panklavom. Hvala Vam Ljiljana

    • Moji nalazi od 29. 11. 2016 su: slezina dimenzija 95x67x176. Da li je ovo rezultat opasan i moram li da se operišem? Retropertionelna limfadenomegalija, dolinosigma, molim vas da mi odgovorite.

    • Molim za odgovor! Imam 16 godina, 50 kg i 160cm visine. Imam uvećanje slezine od 138mm. Ne znam kolika je normalna veličina i zanima me jel ovo uvećanje opasno. Unapred hvala

    • Moja krvna slika je wbc 4, 2 lmfociti1, 0 mid 0. 2 granulociti 3, 0 limfociti pr24, 5 mid pro 4. 8 granulociti 70, 7 rbc 5. 23 hb 163 hct 45, 4 mcv 86. 9 mch31. 1 mchc 359 rdw-cv 13. 8 rdw-sd 38. 5 trombociti 164 mpv 9. 2 pdw 13. 1 pct 0. 14 uradio sam ultra -uzvuk i pronasli su da mi je slezina velicine 14, 5cm da li je to opasno da li se krije neki tumor, inace kad sam radio krvnu sliku imao sam upalu grla i zapusenj nos. Pa me interesuje da li je slezina uvecana zbog toga ili neceg drugog. Inace ja sam visine 185 i tezine 90kg cuo sam da slezina nije ista kod svih i pitam jos jednom da li je to zabrinjavajuce

    • Molim vas da mi odgovorite. . . Suprug mi ima 119kg, visok 185cm, 84godiste. . . Pre godinu dana imao je uvecanje slezine, bila je 12, 5cm, a sada 14, 5cm. . . Interesuje me koliko je to opasno i kako spreciti dalje uvecanje, pa ako je moguce i da se vrati u normalu??? Hvala unapred. . . . .