Moj otac je bolovao i preminuo od malignog oboljenja dijagnostikovanog kao mieloma multiplex u toku primanja trećeg ciklusa hemioterapije na KBC''Dragisa Misovic'' u Beogradu 2004. godine.
    Molim da mi odgovorite ukoliko ste u mogućnosti koliko je ova bolest nasledna, koji su faktori rizika i da li je moguće preventivno delovati.
    Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 21. 01. 2009.
    • Poštovana gospođo Žikić, Moj odgovor će biti uopšten. Sigurno je da ne postoji specifična prevencija. Nemoguće je dati idealana recept. Sigurno je da izbegavanje štetnih noksi, organskih rastvarača i radioaktivnog zračenja spada u uobičajene načine ponašanja svih nas, bez obzira na porodično opterećenje. Sigurno je da postoji tzv genetska predispozicija odnosno da je vaš porodični rizik da se maligna bolest pojavi nešto veća u odnosu na ostalu populaciju. Ipak taj rizik nije višestruko veći. Žao mi je što mi u pameti nisu tačni procenti i brojevi ali mislim da je i ovo na neki način dovoljno da podmiri vašu radoznalost. Pozdrav