Molim vas da mi odgovorite da li vakcinu protiv raka grlića materice mogu da prime osobe starije od 26 godina (seksualno aktivne)? Da li vakcina deluje i ako je već lečen cin 3 (cis) konizacijom?
    Hvala!

    Odgovoreno: 11. 07. 2009.
    • Poštovana,
      nema granice u godinama starosti što se tiče vakcinacije. Najbitniji podatak je da li osoba koja je namerava primiti ima u svom organizmu tipove hpv virusa 16 ili 18, jer je vakcina direktno protiv njih uperena kao najpotentnije onkogene virusa. Ako infekcija u organizmu već postoji (navedenim virusima) onda nema svrhe vakcinisati se, već samo imati pojačan nadzor po tipu redovnih kolposkopskih pregleda i odrađivanja papa briseva. To takođe važi i za osobe koje su sa prethodno odrađenom konizacijom. Kako doći do takvog saznanja pruža hpv tipizacija, metoda određivanja prisustva odn identifikacije virusa. Ukoliko je oganizam bez prisustva istih vakcinišete se, ali i nastavite sa redovnim posetama ginekologu jer samo tako dobijate najbolju zaštitu.