Molim za misljenje o infekciji bakterijom stafilikok. Koji su uzroci i posledice?

    Odgovoreno: 04. 08. 2014.
    • Poštovana,
      Staphylococcus aureus (zlatni stafilokok) je bakterija loptastog oblika koja se po gramu boji pozitivno.
      nepokretna je i ne stvara sporu
      alimentarna intoksikacija je akutni gastroenteritis, izazvan stafilokoknim egzotoksinom koji je prethodno izlučen u hrani.
      nastaju vrlo brzo tokom umnožavanja bakterija u kontaminiranoj hrani.
      prirodni rezervoar je čovek i neke domaće životinje
      prisutni su i na predmetima opšte upotrebe, ali i u mleku, siru, mesu i drugim prehrambenim proizvodima,
      alimentarnu intoksikaciju izazivaju samo oni sojevi žutog stafilokoka, koji luče enterotoksin.
      staphylococcus aureus produkuje više vrsta toksina koji izazivaju različite biloške efekte na ćelije čoveka i drugih sisara.