Dobar dan.Imam devojcicu od 13 god.sa kojom imamo velikih problema.Jako je lenja,neuredna,neposlusna,buntovna itd.i do skoro je bila samo kuci a sada je postala u skoli.Velike promena ponasanja ima,ne moze da se prica sa njom,savete a tek kritike nikako ne prihvata.Sve sto radi uradi na silu.Ne mogu da protumacim dal je ljubomorna,dal ima neke komplekse.Sve su to neki da kazem simptomi koje prate decu u pubertetu,al kod nje je najveci problem sto je agresivna i ima samo veliki revolt prema meni kao majci.Nema nacina da bilo ko dopre do nje i pronadje srz problema i stvarno vise ne znamo sta da radimo jer sve ce biti jos gore.Imala bi jos mnogo toga da vam napisem,al bi za sada htela da poslusam vas savet i predlog.Hvala

    Odgovoreno: 04. 10. 2020.
    • Postovana, deca se na tom uzrastu susrecu sa mnogim kako fizickim tako i emocionalnim promenama. Podrska roditelja igra presudnu ulogu u razvoju u ovom periodu. Vazno je da detetu obezbedite osecaj sigurnosti i pomognete mu da izgradi svoj identitet. Savetujem Vam da postavite granice i pravila ponasanja jer cete time omoguciti da se dete oseca bezbedno, da oseca da brinete i mislite na njega, iako Vam to mozda nece pokazivati. Ne kritikujte dete previse, deca na kritike uglavnom reaguju negativno, pa kritike zamenite alternativnim nacinom obracanja. (Npr. Tvoje ocene su znatno losije u poslednje vreme, a ja znam da mozes mnogo bolje. Sta je to sto ti najvise otezava ucenje?)                                                 Srdacno,                                                B. Ranilovic