Postovani Dr. Kosticu nadam se da mozete da mi pomognete. Na dijalizi sam skoro 18 meseci. U zadnjih sest meseci pojavljuje mi se problem sa visokim pritiskom u toku dijalize a posebno posle. Gotovo svake druge nedelje sam primoran da idem u hitnu pomoc. Inace zivim u Americi (Milwaukee) i do sada lekati nisu nasli uzrok povisenog pritiska. Stanje se prakticno pogorsava, jer je visoki krvni pritisak svakodnevni i pored redovnog uzimanja lekova za kontrolisanje pritiska. Unapred zahvalan Nikola Miljakovic

    Odgovoreno: 19. 06. 2008.
    • Brojni su razlozi za pojavu povišenog pritiska u bolesnika na dijalizi, ali daleko najčešći je neregulisana težina i donošenje na dijalizi (4-5 kg) što se iz Vašeg pisma ne vidi. Pokušajte najpre da dodjete do svoje »suve težine«, zatim više kombinacija antihipertenzivnih lekova, češće i adekvatne dijalize, manje soli u ishrani, pa ako ne ide treba tražiti drugi razlog (nadbubreg, paratiroidna žlezda itd.).