Imam aritmiju pola godine. Dijagnoza ves iz rvot. Dobila sam nalaz holtera i imam 2900 ves. Treba da čekam mesec dana do pregleda kardiologa. Prvo me zanima što može da znači negativan t val koji se javlja često i to pojedinačno i u paru i s razmacima od jedan do dva normalna otkucaja a izgleda tako kao da je samo malo smotan (kao neka sedalica) u odnosu na r val na koji se nadovezuje. A drugo kakve mogu da budu prognoze tj da li se uobičajeno takva bolest pogoršava. Ja nemam većih smetnji osim 1-2 minute dnevno malo zaduhe. Hvala, mnogo bi mi pomogao vaš odgovor. Janja

    Odgovoreno: 27. 02. 2016.
    • Poštovana,
      Negativan t talas je normalan u zapisu jer ves koja mu prethodi ne ide fiziološkim putem kroz provodno i mišićno tkivo. Ako se u zapisu vide parovi ves onda je indikovana antiaritmijska terapija. Dok kardiolog ne odredi terapiju uzimajte magnezijum 375, bez fizičkih napora - samo lagane šetnje. Moguće i da postoji aberantni put u izlaznom traktu desne komore pa će vas kolega kardiolog poslati na elektrofiziološko ispitivanje i eventualnu terapiju radiofrekventna ablacija aberantnog snopa.
      dr milan mijailović