1. Posledice sleep apneje

    Pitanje broj: #155866

    Poštovani, lečim se od sleep apneje nekih pola godine (koristim CPAP aparat), međutim u međuvremenu su mi se počeli javljati simptomi u vidu otežanog disanja, kašlja, brzog zamaranja. Ne pušim i prilično samo fizički aktivan. Usled toga su mi urađene neke analize, rtg, gasne analize, pa ako možete da mi protumačite. Po2 8, 5 kpa, so2 92% , pco2 5, 5 kpa, ph 7, 43, hco3 26, 6 mmol/l, hb 132 g/l. Rtg: perihilarno obostrano naglašena bronhovaskularna šara. Spirometrija je bila u redu. Da li je to posledica apneje ili pak nešto drugo?

    Odgovoreno: 13. 02. 2020.
    • Lečenje slip apneje CPAP aparatom ne podrazumeva nastanak ovakvih tegoba. Mislim da je neophodno da se napravi kontrola rada parata čitanjem kartice i da se javite pulmologu koji će da napravi snimak pluća i spirometriju. Nakon toga će pulmolog da ustanovi da li su ovi spimptomi vezani za pluća ili je u osnovi kardiološki problem koji se ogleda u ubrzanom srčanom radu. Ovo nema puno veze sa lečenjem slip apneje i upotrebom CPAP aparata.