Koje su normalne vrednosti ph, pO2, pCO2 u krvi i koje su vrednosti kada je pacijent vitalno ugrozen?

    Odgovoreno: 11. 08. 2008.
    • Poštovana, Normalne vrednosti pH krvi je 7,35 do 7,45, pCO2 35 do 45 mmHg, a normalne vrednosti pO2 kreću se, zavisno od starosti osobe od 70 do 105 mmHg. To znači da iste vredosti kiseonika u krvi nije isti nalaz za dve osobe različizte životne dobi. Takođe, vrlo je važno da li poremećaj gasova u krvi nastaje naglo, ili se razvija postepeno, kada ima vremena da se razviju kompezatorni mehanizmi. Vrednosti pO2 ispod 30 mmHg smatraju se inkopatibilnim po život, kao i vrednosti pH ispod 7,00, ali izvesne osobe mogu imati i niže vrednosti i preživeti. Ponekad. Vitalna ugroženost postoji ako su vrdednosti kiseonika ispod 50 mmHg sa ili bez uvećanja pCO2. Napominjem, da su ovo osnovne informacije koje sam Vam prosledio i da tumačenje značaja acidobaznog statusa mnogo komplikovanije i zahtevnije i zavisi od mnogih faktora u aktuelnoj bolesti koju pacijent ima! Srdačan pozdrav! S Poštovanjem, Doc. dr sc. Milan Rančić

Komentari na pitanje: #9043

    • Jerko Radović 15. 12. 2014.

      Srčani sam bolesnik, več dva mjeseca kašljem, ponekad je to suhi kašalj, a ponekad nije. Simptomi kašlja se najčešće pojavljuju u jutarnjim satima od 5 do 10.30. i navečer od 22 do 24 sata. Bio sam na hitnoj pomoći bivše vojne bolnice u Splitu. Doktor je dao nalog da mi se vadi krv i RTG nalaz, što je i učinjeno. U krvnoj slici imam određenih problema: povišen ph 7.463, snižen po 02 7.16, snižena saturacija hb kisikom 89.8, povišeni leukociti 10.0, sniženi eritrociti 4.33, hemoglobin snižen 128, snižen hematrokrit 0.392, povišen kreatinin 128, povišen aminotransferaza alt 60, povišen glutamiltransferaza ggt 100, povišen laktat dehidrogenaza 247, povišen reaktivni protein. Rtg. nalaz glasi pregled snimka torakalnih organa ne pokazuje promjenu u plučoma, srčana sjena je uvečena, stanje nakon sternotomije je u granicama normale. S napomenom cijenjeni doktore da sam 2002. godine imao srčani udar, u prvom aktu ugrađen mi je pci cx, a tek 2008 cabgx2 (lima-lad, cra), s napomenom da imam nestabilnu anginu pektoris, talk mi je rr 110/70mmhg. Ljekovi koji su mi propisani poslije operacije bajpasa su sljedeći: cardiopirin 100mg 1x1, pigrel 75 mg 1x1, cordarone 200 mg 1x1, atenelol50 mg 1x1, prilen 2. 5 mg 1x1, fursamid40 mg 2x1/2, omacor 1x1, tulip 10 mg 1x1, controlok 20mg 1x1. Naknadno poslije posjeta prvoj pomoći za kašalj mi je prepisan ljek panatus forte 50 mg 2x1 (što mi uopče nije pomoglo) . Molim vas da mi odgovorite jer u vas imam povjerenja. Nekoč dok je bila vojna bolnica u splitu gdje se lječila moja obitelj danas je nažalost nikakva, je nemožete saznatu od njih uzrok mog kašlja. Mene to zabrinjava je takvo stanje traje 2 mjeseca. Ipak malo svježine u mom za sada nikakvom stanju glasi (poslije prve pomoći samo su mi dali lijek panatos, a moja supriga koja je grkinja kaže da se pored ovih tu naših doktora boji da nebusem sanatos što znači mrtav. Puno vam se zahvaljujem i srdačno vas pozdravljam u nadi da će te mi odgovoriti što mi se to po vama zbiva u mom organizmu. Unaprijed vama i vašim kolegama i kolegicama sve najbolje u 2015 godini želi. . . . . .
      Radović Jerko