Mojoj sestri (50 godina) konstatovana je upala pluća. Najprije liječena tabletama Ciprol, kasnije injekcijama Garamicin i Linkocin po preporuci pulmologa. Internista dijagnosticirao emboliju koja nikad nije potvrđena. Nakon izvjesnog perioda moja sestra je zapala u stanje teške depresije. Nije izvršila više niti jedan pregled, sada izbacuje čisti bijeli ispljuvak, nema temperaturu. Pušila 30 godina, sada prestala pušiti. Da li je uredu što izbacuje taj šlajm i da li to znači da pluća nisu do kraja izliječena?

    Odgovoreno: 05. 08. 2008.
    • Poštovana, upala pluća je u velikoj većini slučajeva akutno stanje, a to znači ili bude izlečena ili se pogoršava i komplikuje stanje pacijenta. Obzirom da je Vaša sestra sada fizički dobro verovatno je upala pluća sanirana. Ostaje nejasno da li je sve učinjeno da se isključi embolija pluća. Pretpostavljam da nije bilo dovoljno dijagnostičkih elemenata za ovu bolest i da e zato odustalo od daljeg ispitivanja. Odlično je što je Vaša sestra prestala da puši!!! To što izbacuje sekret je rezultat dosadašnjeg učinka pušenja. U plućima su umnožene i hipertrofične bronhijalne žlezde koje produkuju sekret i potrebno je izvesno vreme da se one vrate ka normalnoj produkciji mukusa. Valjalo bi da se setra javi na kontrolni pregled pulmologa. Normalan nalaz koji bi tom prilikom bio verifikovan pomogao bi i da se sestra oslobodi psihičkih i psiholoških problema koje sada ima! S poštovanjem, Doc. dr sc. Milan Rančić, pneumoftiziolog