Postovani G-dine Doktore! Imam 50 god. nepusac sam i nisam Alkoholicar, ali u zadnjih tri meseca imam problema sa disanjem. To je pocelo sa ostrim bolovima ( ziganje ) u prsima po leve i desne strane. Nakon tih bolova u grudima, nastaje gusenje. Cuo sam od nekih Ljudi da se ovo gusenje javlja kod upale Plucne maramice, stvaranjem vode u Plucnoj maramici dolazi do izlivanja te vode i smetnje Pluca za normalno puno disanje. Zelim da Vam kazem da ja ne mogu da udahnem vazduha pun kapacitet Pluca. Udahnem do pola i ne ide dalje. Nakon nekoliko pokusaja da duboko udahnem, imam osecaj da se nesto otvori u grudima, i tada udahnem duboko. Zbog ovih problema sa disanjem ponekad pocne da me hvata panika i strah zbog gusenja. Obratio sam se mom Doktoru opste prakse zbog bolova u grudima i gusenja. On konstantuje da se radi o Nervnoj bolesti i da nema nikakve veze sa Plucnom maramicom. Moj Doktor me je poslao kod Specijaliste za Plucne bolesti, nalazi pokazuju na Rentgenu da je sve u redu. Kod Interniste nalazi pokazuju da je sa Srcem sve u redu. Kod Hirurga je radjena Gastroskopija zeludca, i tu nalazi pokazuju da je sve u redu sa zeludcem. Ali i posle ovih nalaza ja imam i dalje problema sa disanjem odnosno gusenje. Moj Doktor mi je dao da upotrebljvam Medikamente protiv Nervoze i Nerava. Koristim DEANKSIT-drazeje i PasseLYT kapi, ali i dalje ne ide nista na bolje. Doktor Neuropsihijatar takodje tvrdi da se radi o Nervnoj bolesti. G-dine Doktore, ja Vas molim da mi odgovorite o cemu se zapravo radi , i kom Doktoru Specijalisti ili Klinici da se obratim zbog teskog disanja i gusenja. Unapred Vam se zahvaljujem, Pozdrav!

    Odgovoreno: 26. 06. 2008.
    • Poštovani,
      Iz Vašeg pisma se ne saznaje da li lekar specijalista uradio testove plućne funkcije, kojima bi proverio Vaše plućne volumene i kapacitete. Postoje brojni testovi kojima se može kompletno ispitati plućna funkcija, kako u mirovanju, tako i pri naporu. S obzirom da su već sprovedeni brojni testovi, ako i testiranje plućne funkcije pokaže da je sa plućima sve u redu, onda definitivno ne postoji bolest pluća koja je razlog Vaših tegoba. A to je radosna vest, jer ako se radi o neurozi, onda se treba usmeriti na njeno lečenje. A sve je lakše ako ne postoji organska bolest.
      Dakle, još jednom kod lekara pulmologa, na testiranje plućne funkcije.
      Srdačan pozdrav!