Postovani,posle rutinskog snimanja pluca u januaru su mi pronasli sarkoidozu.Potvrdjena je posle bronhoskopije koja je radjena u Klinickom centru u Beogradu.Od tada pijem pronizon prvih mesec dana 39mg.,pa je doza smanjena na 20mg.,a sada sam trenutno na 10mg. pronizona.Zanima me da li bi na sledecoj kontroli mogao da se ukine pronizon,posto sam pocela da dobijam na kilazi i da li smem da drzim dijetu za vreme terapije,izbacila sam hleb,masnocu,slatkise i sva masna mesa.Inace ACE i kalcijum u urinu su mi u granicama normale.Da li mogu da planiram trudnocu i da li je sarkoidoza izleciva!UNAPRED HVALA.

    Odgovoreno: 20. 05. 2008.
    • Postovana,
      Sarkoidoza je imunolosko oboljenje I potrebna je upornost I strpljenje kod lecenja. Terapija koju ste uzimali ima za cilj da koci imunoloske reakcije koje su dovele do nastanka bolesti. Sa sarkoidozom se zivi, ona se lecenjem stavlja pod kontrolu, tako da se cesto nikada vise ne ispolje znaci bolesti. Ipak treba uvek biti na oprezu. Sto se tice dijete vazno je da se pravilno hranite I da ne oskudevate ni ujednoj vrsti sastojaka hrane. Za regulaciju telesne tezine potrebna je I fizicka aktivnost , a ne samo dijeta. Sto se tice planiranja trudnoce morate se posavetovati sa svojim pulmologom. On ce Vam u konkretnom slucaju reci kakvo je stanje Vase bolesti, I ukoliko je situacija povoljna ukinuce Vam lekove. U toku trudnoce nije pozeljno uzimanje bilo kojih lekova, pa ni pronizona. On se daje samo onda kada je neophodno. Zelim Vam da ostvarite svoje snove. Uz redovne kontrole I pravilno vodjenu terapiju to je moguce.