Poštovani,
    Moj otac ima dijagnozu adeno ca pulm l. sin. Operacija nije moguća jer je lokalizivan u blizini krvnog suda. Primio je i seriju hemioterapije ( gemzar i carboplatin). Sa hemioterapijama počeo 11. Maja a završio 16. 06. CT glave koji smo radili 31. Marta (kad je i dijagnostikovan), a zatim 14. Aprila je bio u redu. CT od 2. Jula pokazao da su se pojavile metastaze. Primarni tumor (u medijastinumu u nivou karine ukupno najvećeg td 7,43 x 4,16 cm kroz koju prolazi leva grana a. Pulmonalis komprimovana i sužena je ostao u istim granicama, a u anteriornom segmentu gornjeg režnja levo i prema lateralnom torakalnom zidu su bile dve promene trakasto vezane za ovaj veći deo tumora i one su sad posle hemioterapije većih promera. Da li se moglo uticati na to da ne dođe do metastaza na mozgu, recimo da je dobio još neki lek uz hemio!? 20. Jula nastavlja sa drugom serijom hemio po sekundarnom protokolu (verovatno isti lekovi plus još neki za metastaze) i krećemo sa zračenjem palijativna rt cns. Šta mislite da li je to u redu da li postoje bolji citostatici koje bolnice nemaju a koji mogu da se nabave o svom trošku i koji bi bili efikasniji i da li mi možete nešto reći o uspešnosti primene cyberknife zračenja? Kod nas to ne postoji, a saznala sam da ima u Zagrebu i turskoj koji imaju malo veće iskustvo u tome (i ostalim evropskim gradovima da ne nabrajam) šta mislite da li bi bilo moguće tom tehnikom uticati na smanjenje tumora kako bi bila moguća operacija? Čula sam da je jako skupo a trenutno sad sam u fazi ispitivanja kako, gde i pošto je.
    Unapred hvala.

    Odgovoreno: 17. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Metastaze u mozgu su postojale i u vreme dijagnoze, ali su one bile toliko male da se tadašnjim pregledom nisu mogle detektovati. Primenjana terapija nije mogla sprečiti njihov dalji rast, jer ovi lekovi ne mogu preći barijeru koja postoji na nivou krvnih sudova mozga. Primenjena terapija je standard koji se primenjuje svuda u svetu. Postoje i drugi lekovi, pre svega iz grupe bioloških agenasa koji se mogu primeniti kod ovog tipa karcinoma, ali se oni primenjuju samo u sklopu kliničkih studija. Ukoliko se obratite jednom od većih centara za lečenje koji se nalaze u kliničkim centrima u Beogradu, Nišu, Novom Sadu može biti razmotrena mogućnost primene i ovih lekova. Što se tiče mogućnosti primene cyberknife potrebno je da lekar koji sprovodi ovu proceduru pogleda kompletnu dokumentaciju kako bi ocenio mogućnost primene. Procedura lečenja je vrlo skupa. Obratite se centru u Zagrebu koji vam je najbliže.
      prof. M. Hsr. R.