Šta je i zašto se upotrebljava Gemzar? Ima li nekih posljedica?

    Odgovoreno: 07. 04. 2009.
    • Poštovana,
      Gemzar je lek koji se upotrebljava za lečenje malignih bolesti. Pripada grupi citostatika i primenjuje se kod pre svega kod malignih oboljenja pluća, pankreasa, dojke i dr. Ispoljava neželjena dejstva kao što je umor, mučnina, povraćanje, sidrom sličan gripu, gubitak apetita, smanjenje broja krvnih ćelija i dr. Ređe uzrokuje proliv, slabost, gubitak kose, gljivične promene u usnoj duplji, poremećaj sna i tegobe sa disanjem. Lek se sme davati samo u ovlašćenim ustanovama, pod kontrolom stručnog lica. Primenjuje se pojedinačno, ili u kombinaciji sa drugim lekovima (cisplatin, carboplatin i dr. ) Prof. dr M.H.R.

Komentari na pitanje: #26069