Imam 41 godinu. Moj problem je u alergiji na polen koja se svake godine manifestuje na isti način i u približno isto vreme od sredine marta do početka maja. Počinje grebanjem u grlu, kijanjem i posle par dana otežanim disanjem. Svake godine kada počnu navedene tegobe primim dve ampule Diprophosa u razmaku od 3 nedelje (dve ukupno) i tegobe nestaju do iduće godine u isto vreme.
    Da li ova količina Kortikopreparata može da dovede do nekih posledica?

    Odgovoreno: 10. 02. 2009.
    • Poštovani, Kortikosteroidi su vrlo moćni lekovi, ali takođe i vrlo opasni. Hronična upotreba ovih lekova nosi rizik brojnih komplikacija: dijabetes, osteporoza, sklonost ka infekcijama, hipertenzija, otežano zarastanje rana, poremećaji metabolizma i tako dalje. Polensku alergiju treba rešavati upotrebom antihistaminika, antagonista leukotriena, a ako moraju da se koriste i kortikosteroidi, potrebno ih je koristiti samo kratko i po mogućstvu u inhalaciji, jer je tako najmanji sistemski efekat. Koji lek konkretno treba primeniti utvrdiće se na lekarskom pregledu kod pulmologa ili alergologa. Često korišćeni lekovi su Aerius, Caliritine, Singulair, Flixonase, Beclonase, Nasonex i tako dalje. Ne bi valjalo ako sami kupite lek i započnete lečenje na svoju ruku. Prof. dr Milan Rančić