Poštovani doktore,
    živim i radim u Nemačkoj-Štutgart. Razboleo sam se od raka pluća. Posle neuspele primene nekih lekova preporučen mi je lek Tarceba (ili Tarceva), koji je tamo mnogo skup na Klinici. Raspitao sam se u S. Kamenici gde su mi rekli da ga oni daju u dnevnoj bolnici uz ličnu nabavku, ali pošto sam iz Bele Palanke da to mogu da primim u bolnici u Knez selo.
    Molim da mi odgovorite da li mogu da dođem, jer pitanje upućujem preko brata. Imam sve nalaze. Puno hvala.

    Odgovoreno: 11. 10. 2008.
    • Poštovani, Lek Tarceva je rigistrovan u Srbiji, ali se ne nalazi na listi lekova koji se pacijentu mogu propisati na teret fonda Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje. To znači da troškove primene ovog leka ne pokriva bilo kakvo zdravstveno osiguranje. Lek se može primeniti kod određene kategorije pacijenata sa karcinomom pluća, ali samo ukoliko pacijent ličnim sredstvima nabavi lek. Kad se počne sa primenom leka nije dobro prekidati lečenje, a ono može trajati više meseci ili godina. Inače, lek se može regularno kupiti u ovlašćenoj apoteci u Beogradu, proizvođač leka je firma Roche, Švajcarska, a orijentiaciona cena leka za mesečnu terapiju je oko 200 000 dinara. Do kraja ove godine očekuje se registracija leka za \"pozitivnu listu\", a da li će se stvarno i desiti još uvek je neizvesno. S poštovanjem, Doc. dr sc. Milan Rančić