posle operacije katarakte, pacijent star 54god ima uveitis anterior recidivans koji traje vec 8meseci.prima kortikosteroide za to vreme, a inace je dijabeticar na insulinu. posto se stanje ne poboljsava koja je sledeca terapija i da li postoji mogucnost vadjenja sociva? koje su komplikacije te operacije? unapred hvala!

    Odgovoreno: 14. 09. 2007.
    •

      Komplikacije kod operacije katarakte su danas izuzetno retke. Lezije zadnje kapsule i prolapsi staklastog tela nastaju kod manje od 1% operisanih, endoftalmitis kod 0.02%, a glaukom i hronični uveitis kod oko 1%. Fibroza zadnje kapsule i takozvana "sekundarna katarakta" i dalje ostaje najčešća pozna komplikacija i javlja se u oko 20% operisanih (starijih od 60 godina) ali se jednostavno i efikasno uklanja YAG laserom. Prednji, uporni uveitis koji ima Vaš otac je vezan i za slabost organizma i sklonost ka infekcijama (kao posledica dijabetesa), a ne samo kao post operativna komplikacija. Potrebna je uporna terapija i redovna kontrola kod oftalmologa.