Postovani doktore, interesuje me da li helikobakterija ili povecana zeludacna kiselina mogu izazvati bolove u grudnom kosu ili eventualno ostecenje pluca. Ja osecam bol u predelu grudne kosti, koji se siri u unutrasnjosti (posebno prilikom pritiska na grudni kos) i nije skoncentrisan na jedno mesto. Sa disanjem nemam problema, vise mi se cini kao da me bole same kosti grudnog kosa ili pak nesto izmedju njih i pluca. Rendgenski snimak pluca nije otkrio nista, a i srce je u redu. Posto imam helikobakteriju i povremeno povecanu kiselinu (ranije sam imao cir na zelucu), pomisljam da su spomenute tegobe mozda posledica toga. Puno hvala na odgovoru.

    Odgovoreno: 21. 03. 2008.
    • Postovani, Tegobe koje imate nikako ne mogu biti posledica Helicobacter pylori.. Tegobe vezane za pojacanu kiselinu ne reaguju na pritisak, odnosno ne pogorsavaju se. Mozda ste imali nekada povredu grudnog kosa, pa sada povremeno imate bolove. Obratite se i kardiologu za pomoc. Pozdrav