Poštovani doktore,
    možete li mi reći da li je zabrinjavajuće imati često 3 stolice dnevno, koje su normalne bez krvi, sluzi i nisu retke već su izuzetno normalne. Inače pre godinu dana rađena mi je rektoskopija sa biopsijom. Nalaz je sledeći: rektoskop se uvodi do 15 cm, kada se nailazi na fekalije. U sagledanom delu je sluznica glatka, sjajna bez end. promena. Analni kanal bez oboljenja. Biopsija sluznice rezultat: colitis superfitialis chronica. Inače imam 32 god i kod gastrologa sam krenula zbog čestih, sluzavih i retkih stolica bez krvi. To je bilo pre godinu i po dana. Sada već par meseci imam normalne stolice bez sluzi i normalno su formirane. Moj doktor me i dalje šalje kod gastrologa zbog bola levo od želudca koji se često širi pozadi prema kičmi i na dole. Unapred zahvalna, molim za savet jer se strašno plašim bolesti. Pišem vam drugi put sa malo vise informacija.
    Srdačan pozdrav

    Odgovoreno: 26. 04. 2009.
    • Poštovana,
      predlažem da uradite pregled stolice na bakterije, gljivice i parazite. Tri stolice dnevno, koje su uz to formirane bez prisustva krvi su normalan nalaz. Što se tiče bolova koje navodite oni mogu da budu funkcionalnog karaktera. Ukoliko je nalaz stolice u redu, a vi i dalje imate subjektivne tegobe, predlažem iz preventivnih razloga da uradite kolonoskopiju.