1. Tumačenje rezultata intolerancije na gluten

    Pitanje broj: #152250

    Poštovani,

    Detetu od 18 meseci trebalo je uraditi intoleranciju na gluten. Pedijatar nije tražio iga, igm i sl. već samo ttg. Dobila sam rezultate da je ttg kod deteta 0 (nula), a referentna vrednost je +>12. Šta to znaci? Pedijatar je samo pogledao rezultate i ništa mi nije rekao. Skroz sam zbunjena, iako sam laik sigurna sam da taj rezultat nije dobar. Uz to sam radila detetu i vitamin D. Rezultat je 22. 1 a ref. vrednost 30. To i sama vidim da je niže i da se kroz suplemente, sunčanje i ishranu mora nadoknaditi.

    Odgovoreno: 28. 06. 2017.

Komentari na pitanje: #152250

    • Detetu od 4 godine je tTg iga 42 dok je referentna vrednost manja od 20. Ukupni iga je 0.62. Da li se samo na osnovu ovog testa moze dati dijagnoza celijakije ili je potrebno uraditi jos neki test?