1. Tromboza dubokih vena

    Pitanje broj: #156921

    Poštovani,

    Moj otac koji je 1963. godište danas je otišao na snimanje vena i dijagnostikovali su mu: cds vv leve noge: proširene cc. leve noge (v. Saphena magna et parva), lako proširene, kompresibilne, bez znakova tromboflebitisa. Duboke vv. leve noge (femoralne, poplitealne, peronealne, zadnje tibijalne, gastroknemicna, kao i mm. Vv. Sinsusi), proširene, kompresibilne, osim u jednoj od dubokih vv. poplitealno enormno proširen venski sud sa znacima masivne delimično organizovane tromboze, i prisutnom minimalnomrevaskularizacijom. Da li možete da mi kažete kako se ovo leči, i koliko je opasno?

    Odgovoreno: 05. 05. 2018.
    • Poštovani,

      Opasno jeste, jer može dovesti do plućne embolije. Prvo treba izlečiti trombozu dubokih vena, ona se leči antikoagulantnim lekovima 6-12 meseci uz redovno ultrazvučno praćenje tromboze, a nakon toga bi trebalo proceniti da li je površni venski sistem za neku od operacija.
      Imate stare antikoagulantne lekove gde treba da se određuje inr i nove gde ne treba, ali specijalista treba da proceni šta je najbolje.